Guadeloupe


Informace

Ještě donedávna býval jedinou ostrovní měnou francouzský frank. Se vstupem do Evropské unie se uznávanou měnou stalo euro, které frank postupně nahradilo. Jedinou dnešní měnou je tu tedy euro, ačkoliv místní občas stále ještě používají frank k vyjádření hodnoty výrobků. Proto i my uvádíme některé ceny v původním franku, ačkoliv už za něj na ostrově nic nekoupíte. Jen pro představu - velmi přibližná směnná hodnota se pohybovala okolo 5 až 7 F za 1 USD. Ceny na ostrově jsou poněkud vyšší, než v metropolitní Francii.
Co se týče směny peněz, doporučujeme využít služeb bank nebo specializovaných směnáren. Směnárny v recepcích hotelu jsou možná více po ruce, ale jejich kurzy jsou většinou nevýhodné. Banky najdete ve všech větších městech, směnárny i na středně velkých místech, a to pod označením bureaux de change.

Banky
Pokud si budete chtít na místě vyměnit peníze, učiňte tak ve směnárnách nebo přímo v bankách. Tady nabízejí nejvýhodnější kurzy.
Banky poskytují klasické služby včetně směny, výběru peněz a bankomatů. Většinu najdete ve větších městech. Otevírací doba je běžná, tedy zpravidla ve všední dny od 8 do 12 hodin a od 14 do 16 hodin. Během léta se otevírací doba mění na 8 až 15 hodin každý všední den. Banky bývají zavřené o víkendech, státních svátcích, a také vždy odpoledne před státním svátkem.

Platba kartami
Platba kartami na ostrově je značně omezena. Přijímány jsou jen někde, většinou ve velkých turistických centrech, restauracích, hotelech a autotopůjčovnách. Na ostatních místech, trzích a v menších městech jsou akcptovány jen peněžní platby a jen euro.
Na místech, kde je možné platit kartami jsou akceptovány jen karty VISA, American Expres a MasterCard.Zajímavé odkazy

Odkaz na měnové kurzy