Francouzská Polynésie


Informace

Podnebí
Podnebí Francouzské Polynésie se různí od subtropického v jižních souostrovích blízko obratníku Kozoroha (Gambiery a Australy) až k parnému rovníkovému podnebí na severu (Markézy).
Hlavní roli v klimatických rozdílech hraje reliéf a zeměpisná šířka. Obecně platí, že sopečné ostrovy (např. Tahiti, Moorea, Bora Bora, Huahine, Raiatea) jsou díky své nadmořské výšce a bujné vegetaci o trochu vlhčí než nízké atoly (např. Rangiroa, Fakarava, Manihi). Dále je pravidlem, že pobřeží na závětrné straně bývají sušší než pobřeží návětrná, obrácená směrem do širého oceánu.
Ve Francouzské Polynésii se rozlišují 2 hlavní roční období, ačkoliv teplotní rozdíly mezi nimi nejsou příliš výrazné. Letní deštivé období trvá od listopadu do dubna. Teploty se většinou pohybují mezi 24 a 31°C a mají za následek nadměrné vypařování vody nad oceánem. Proto je vzduch velmi vlhký a bývá více oblačnosti. Během letní sezóny naprší až tři čtvrtiny z celkového ročního úhrnu srážek. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také chladnější s teplotami od 21 do 28°C.
Ostrovy Francouzské Polynésie jsou po celý rok vystaveny vlivu pasátů, které většinou vanou ze severovýchodu na jihovýchod rychlostí 40 – 60 km/h. Pasát maraamu ovlivňuje podnebí během suššího období, obvykle s sebou přináší nižší teploty a déšť. Naopak pasát toerau se příležitostně vyskytuje ve vlhčí části roku. Pro sopečné ostrovy je typický hump, ranní vánek přinášející příjemné osvěžení. Monzun se na ostrovech nevyskytuje.
Polynésie byla ve 20. století zasažena mnoha ničivými cyklony, naposledy v letech 1982-83. Do místního podnebí zasahuje také klimatický jev El Nino, který s sebou v průběhu devadesátých let přinesl několik cyklonů (Martin, Oséa, Alan), jež způsobily značné škody na ostrovech Bora Bora, Raiatea, Tahaa a Huahine.

Počasí
Ve Francouzské Polynésii se sice rozlišují 2 hlavní roční období, ale je v podstatě nemožné jakkoli předpovědět či zaručit příjemné slunečné počasí, jaké by si asi všichni návštěvníci přáli. Ani v suché zimní sezóně není déšť výjimkou, zatímco během letního deštivého období můžete být příjemně překvapeni mnoha slunečnými dny.

Déšť se zde obvykle vyskytuje v podobě teplých tropických bouřek, které skončí stejně rychle a náhle, jako začaly. V jednom místě může nepřetržitě pršet i několik desítek minut, zatímco o půl kilometru dále je úplné sucho!
Teploty jsou ve Francouzské Polynésii velmi příjemné po celý rok, a proto by počasí nemělo být rozhodujícím faktorem při výběru termínů vašeho pobytu. Obvykle se však turistům doporučuje zimní období mezi květnem a říjnem. V této době je vzduch sušší, déšť méně častý a nad jižním Pacifikem se rozkládá široká anticyklóna – tlaková výše. (Na jižní polokouli v oblasti tlakové výše obvykle převládá málo oblačné počasí se slabým větrem nebo bezvětřím a bez srážek). Avšak je třeba dodat, že v červenci a srpnu probíhá hlavní sezóna, kdy Francouzskou Polynésii navštíví nejvíce turistů, a některé lety mohou být obsazeny.


predpoved pocasi, předpověď počasí