Fidži


Informace

Fidži Díky své poloze na křižovatce cest Pacifikem kuchyni na Fidži ovlivnily i okolní země a prolínáním fidžijské, polynéské, indické a čínské kuchyně vznikla nesmírně pestrá paleta místních exotických jídel, z nichž některé speciality jsou skutečně nezapomenutelné.
Chuť lolo, což je snad nejpoužívanější ingredience na Fidži, si vás získá již při prvním soustu. Jedná se o kokosovou smetanu, připravenou vymačkáním dužniny kokosových ořechů, která jemně ochucuje celou řadu pokrmů.
Samozřejmě se tady používají ryby a jiní mořští živočichové. Jejich chuť je díky tomu, že se na váš stůl dostanou zcela čerstvé, naprosto vynikající. Ryba se vaří, peče, ale snad nejchutnější je kokoda - syrová ryba marinovaná v citronové šťávě a lolo. Vynikající je také uvařená ryba s lolo. Pakapaka je specialita připravená z ryby žijící v hlubokých vodách Pacifiku. Místní humři, krabi, krevety nebo chobotnice se připravují na mnoho způsobů.
Zážitkem je tradiční fidžijská hostina, kdy se připravuje lovo. Tento téměř obřad vás seznámí s tradiční úpravou jídla, které se zabalené do banánových listů pomalu připravuje na rozžhavených kamenech umístěných ve speciálním podzemním ohništi.
Jídla z vepřového nebo hovězího masa bývají hodně kořeněná, oblíbené je především kari.
Pro vegetariány je tu duruka, vynikající místní zelenina připomínající chřest. Také nama - druh mořské chaluhy připomínající malé zelené hrozny – je považován za delikatesu zalitý lolo. Ovšem na své si tu přijdou hlavně milovníci ovoce. Po celý rok tady mohou konzumovat šťavnatý ananas, papáju kokos a sladké banány. Sezónně je k dispozici i mango, citrusy, chlebovník, guáve, melouny a mnoho dalších druhů tropického ovoce.
Jako moučník je dokonalý čerstvý kokosový koláč nebo tenká palačinka s tropickým ovocem