Fidži


Informace

Fidži Republika Fidži se nachází v srdci jihozápadního Pacifiku ve východní Melanésii a skládá se ze 333 ostrovů a atolů, jejichž celková plocha je 18.333 kilometrů čtverečních a pouze asi třetina z nich je trvale obydlena. Pro vaši představu a pro srovnání – i tak malé země jako Albánie nebo Izrael jsou větší než Fidži.

Všechny velké ostrovy jsou sopečného původu, malé ostrovy mají korálový původ.

Velmi zajímavá je zeměpisná poloha Fidži mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha. Ovšem úplně nejzajímavější je, že ostrovy prochází mezinárodní datová linie - 180. poledník. Hvězdárna v Greenwichi, založená před 325 lety, udělala totiž v roce 1884 pro svoji potřebu přesně uprostřed své observatoře čáru, kterou nazvala nultým poledníkem. Tak získala základní poledník, od něhož pak byla celá naše zeměkoule opředena pavučinou dalších 359 poledníků. Nultý poledník vede přes Greenwich a celkový počet od sebe pravidelně vzdálených poledníků je 360. Počítají se od 0 do 180 oběma směry. Nejvzdálenější 180. poledník se strefil do míst, kde je snad nejméně obydlených oblastí na světě.
A právě na tomto nejvzdálenějším poledníku se nachází Fidži, kouzelná ostrovní země, která představuje tropický ráj uprostřed Pacifiku. Přestože poledník, a tedy i datová linie, protíná souostroví, nacházejí se všechny ostrovy ve stejném časovém pásmu. Bylo to stanoveno proto, aby se čas na jednotlivých ostrovech nelišil. Takto je o 12 hodin napřed proti Greenwichskému hlavnímu času.

Souostroví Fidži leží mezi Melanésií (Šalomounovy ostrovy, Vanuatu, Nová Kaledonie a Papua-Nová Guinea) a Polynésií (Tonga, Samoa, Cookovy ostrovy a Francouzská Polynésie) na jih od rovníku. Nejbližšími sousedními státy je Tonga (ve vzdálenosti 770 km) a Vanuatu (1100 km).

Největšími ostrovy jsou Viti Levu – 10.425 km čtverečních a Vanua Levu - 5538 km čtverečních.

Ostrov Viti Levu zabírá více než polovinu území. Na jihozápadním pobřeží se rozkládá hlavní město Suva a leží tu i další dvě největší města – Nadi a Lautoka. Nacházejí se zde dvě mezinárodní letiště. Nejvyšší vrchol souostroví - Mt Tomanivi (Mt Victoria 1.323 m) – je rovněž součástí tohoto ostrova.

Vanua Levu je druhým největším ostrovem. Má velmi členité pobřeží tvořené nádhernými zálivy. Také zde se nachází pás pohoří, které však nedosahuje výšky pohoří na Viti Levu. Nejvyšší vrcholNasorolevu se tyčí do výšky 1032 metrů. Na ostrově leží dvě větší města – Savusavu a Labasa.

Dalšími velkými ostrovy jsou Taveuni a Kadavu.
Taveuni je třetím největším ostrovem Fidži. Jeho povrch je pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti. Ostrov se může pyšnit nádhernou vegetací, díky které bývá označován za ostrovní zahradu. Vulkanické pohoří zde kulminuje druhým největším vrcholem Fidži – Uluigalau (1.241 m).

Kadavu je posledním větším ostrovem a je obklopen řadou malých ostrůvků, které spolu s ním vytvářejí stejnojmennou skupinu. Podobně jako Taveuni vyniká ostrov nádherně dramatickou divokou přírodou.

Zbytek území je rozdroben na malé ostrůvky a atoly, které se dělí na ostrovní skupiny Lomaiviti, Lau, Moala, Yasawa, Mamanuca a Rotuma. Mnoho těchto ostrovů je neobydleno.

Před 300 miliony let byly ostrovy součástí rozlehlého melanéského kontinentu, který zahrnoval Austrálii, Nový Zéland, Jihovýchodní Asii atd. V důsledku zásadních geologických změn a procesů se však pevnina postupně změnila na souostroví, kdy velké ostrovy postupně formovala bouřlivá sopečná činnost, zatímco některé menší ostrovy vznikaly postupným usazováním sedimentu na původním podkladu.

Ostrovy je možné rozdělit podle svého původu na sopečné, vápencové, korálové, atoly atd.

V současnosti není nikde na Fidži činná sopka, ale přetrvává silná geotermální aktivita například na Vanua Levu se dá v horkých pramenech bez problémů vařit jídlo.


Fidži