Fidži


Informace

Na Fidži si přijdou na své ti, kteří rádi potěší svuji rodinu a přátele kvalitními suvenýry, které jsou pro danou zemi typická a budou ji stále připomínat. Na Fidži je takovýchto předmětů celá řada a vybírat se vám bude opravdu velmi těžko. Tradiční ruční výrobky místních řemeslníků jsou sázkou na jistotu, přivezete si tak domů kousek fidžijské kultury, která se po tisíciletí formovala uprostřed vzdáleného Pacifiku. Někkteré předměty však pocházejí z okolních zemí, především z Papuy-Nové Guiney.


Válečnické masky a „lidožroutské“ suvenýry
Tento typ suvenýrů připomínající nechvalně proslulé období fidžijských dějin je mezi turisty zvláště oblíbený. Dřevěné válečnické masky jsou ručně zdobeny tradičními vzory pomocí přírodních barev. Také kopí, válečné kyje, palice a různé zbraně tohoto druhu jsou velmi žádané. Skutečně velké oblibě se těší napodobeniny speciálnách vidliček, kterými náčelníci konzumovali těla poražených nepřátel, aby se maso nedotklo jejich rukou a rtů.


Předměty spojené s pitím nápoje kava-kava
Rituál yagona, jak se na Fidži nazývá pití povzbuzujícího nápoje kava-kave, patří k hlavním fidžijským tradicím. Není proto divu, že turisté rádi nakupují předměty s tímto rituálem spojené. Jsou to především nádoby, ve kterých se nápoj připravuje. Tradiční kulaté nádoby vyřezávané ze dřeva se prodávají v různých velikostech, od obvyklé až po zmenšeniny na velikost slánky na stůl. Také pohárky na pití tradičního nápoje vyrobené z kokosu mohou být zajímavým suvenýrem. V neposlední řadě je to samotná sušená surovina pro přípravu, která je také zajímavým dárkem.


Textil a oděvy
Málokoho na otrovech neokouzlí nádherné barvy a vzory místních tradičních oděvů. Jsou tak veselé a nápadité, že navozují dojem tepla, slunce a radosti, jakmile si je obléknete. Kromě tradičního oděvu sulu se těší oblibě i šátky, závěsy, ubrusy, obaly na knihy, krabičky a mnoho dalších předmětů z látky. Tradičními vzory se zdobí i klasická trička. Také indická sárí a další textilie se tu dají koupit v mnoha druzích.


Keramika
Tradiční fidžijské nádoby jsou dalším oblíbeným suvenýrem a také různé další předměty z hlíny, jako jsou různě ozdoby na zeď atd. Některé předměty jsou zdobeny napodobeninami úlomků vzácné keramiky, která se stále nachází v dunách Sigatoka. Originály je přísně zakázáno vyvážet!


Dále se často kupují výrobky z kokosových listů, především košíky, lastury a výrobky z nich atd.
Pozor! Rozhodně nekupujte předměty vyrobené z chráněných druhů zvířat, zejména výrobky ze želvoviny atd.