Fidži


Informace

Telefonní budky, karty, pošta
Většina veřejných telefonů na Fidži funguje na telefonní karty, které si můžete zakoupit v hodnotě od 3 do 50 F$. Pokud víte, že budete potřebovat po příjezdu telefonovat, zakupte si kartu raději hned na letišti.
Některé telefonní automaty fungují ještě na mince v hodnotě 20 centů, ale jsou postupně nahrazovány přístroji na karty.
Společnost FINTEL nabízí také mezinárodní telefonní hovory a telegramy.

Telefonovat můžete i z pošty. Úřední hodiny mají na fidžijských poštách od 8.00 do 16.30 v pracovní dny.

Dálkové hovory jsou v období mezi 18.00 až 6.00 od pondělí do pátku a od páteční do sobotní půlnoci o 50 % levnější.


Jak volat z mobilu
Před odjezdem si nezapomeňte zjistit, zda váš mobilní operátor poskytuje v této zemi roaming a za jakých podmínek.

Základní informace jsme zjistili za vás (k 12. květnu 2004), přesto si ještě ověřte aktuální stav v době vašeho odjezdu.

Společnost Eurotel roaming na Fidži neposkytuje.


Společnost T-mobile vám v této lokalitě nabízí možnost roamingu.
1. Budete-li volat s předplacenou službou Twist z Fidži do ČR (na jakékoliv telefonní číslo), je potřeba využít T-Mobile Twist Roaming se zpětným voláním. V tomto případe před volané číslo zadáváte znak *111*, poté telefonní číslo v mezinárodním tvaru a vše ukončíte #. Takto zadané číslo odešlete jako běžný hovor a čekáte na zpětné volání. Zaplatíte 17 Kč za spojení a 176 Kč za každou minutu. Příjemce neplatí nic. Pokud by vám na Fidži někdo volal, cena příchozího hovoru je 130 Kč za minutu, kdy volající v ČR bude platit stejnou cenu podle svého tarifu. Ve všech případech vám bude účtováno po první provolané minutě po sekundách. Můžete samozřejmě také přijímat a odesílat SMS. Cena textové zprávy je 20,40 Kč a číslo stačí zadávat v mezinárodním formátu.

2. Jako tarifní zákazník mate u společnosti aktivní tzv. Holiday Roaming. Ten vám umožňuje volání do ČR ze zahraničí pouze z vybraných zemí. Fidži však mezi tyto státy nepatří. Abyste zde mohli svůj mobilní přístroj využívat, je nutné mít nastavený na Vaší SIM karte Mezinárodní Roaming. O jeho aktivaci můžete zažádat zavoláním na Infolinku T-Mobile. Pokud splňujete určité podmínky. bude vám zaveden Mezinárodní Roaming zdarma. V opačném případě požadujeme vratné depozitum ve výši 5 000 Kč. Cena volání z Fidži do ČR je 90,64 Kč. SMS je účtována částkou 13,86 Kč.
Uvedené ceny jsou bez DPH.


Důležitá telefonní čísla
000 – pohotovost, pomoc v nouzi
010 – telefon přes operátora
011 – informace o místních telefonních číslech
022 – informace o mezinárodních telefonních číslech
030 – místní hovory na účet volaného
031 – mezinárodní hovory na účet volaného

Mezinárodní volací kód Fidži je 679.


Faxování
Na většině velkých pošt je možné faxovat. Ceny se pohybují okolo 6 F$ za stránku při zasílání do zahraničí + manipulační poplatek cca 3,5 F$.
Společnost FINTEL nabízí také tyto služby, včetně mezinárodních telefonních hovorů a telegramů. Pokud zasíláte více stránek, je cena výhodnější. Pobočka v Suvě je otevřena od 8.00 do 20.00 od pondělka do soboty. Cena faxu zaslaného do ciziny činí přibližně 9 F$ za první a 4,50 F$ za další stránky.


Internet, mail
Internetové služby nejsou na Fidži příliš rozšířené, i když situace se zlepšuje. V řadě hotelů a resortů je možný přístup k internetu, v hlavním městě najdete i několik internetových kaváren.

Zajímavé odkazy

Adresy a telefony pošt na Fidži
Informace o Holiday Roaming společnosti T–mobile
Informace o poskytování roamingu společností Eurotel
Informace o volání s kartou Twist společnosti T–mobile