Fidži


Informace

Žádná zvláštní pravidla v otázce osobní bezpečnosti zde neplatí. Je třeba chovat se tak jako na cestách v jiných zemích a zbytečně nezvyšovat riziko.
Krádeže a přepadení sebou na Fidži přinesl samozřejmě stále se rozvíjející turistický ruch. V turistických oblastech se soustřeďují jako všude na světě lidé, kteří zde nacházejí příjemné živobytí z majetku druhých.

Jak předejít okradení
Neoblékejte se zvlášť draze nebo výstředně.
Nikdy neukazujte, že máte při sobě velké množství peněz.
Nenoste drahé šperky, výrazné náušnice a hodinky.
Nenoste v příručních zavazadlech společně s fotografickým přístrojem nebo kamerou doklady, peníze a karty. Ty uschovejte nejlépe pod oděv.
Mějte v kapse vždy malý obnos peněz, abyste mohli tvrdit, že víc u sebe nemáte.
Vyhýbejte se tlačenici, nedávejte se do řeči s cizími lidmi.
Při chůzi na rušných místech se soustřeďte na lidi kolem sebe, udržujte si od nich dostatečný odstup a mějte stále na očích svůj majetek.

I když je tu stále relativně bezpečno, dochází i k přepadením, především v Nadi. Nedoporučuje se proto vycházet v noci, pokud vás nejde víc.

Jak předejít přepadení
Nikdy nenoste s sebou nic, na čem vám záleží.
Nenoste víc peněz než budete potřebovat, a i tyto peníze rozdělte a dejte na různá místa.
Hotelový sejf vám zaručí spolehlivou ochranu vašich financí, šeků, dokladů, letenek atd.
Nikdy nenoste na sobě drahé cennosti – hodinky, šperky.
Nevydávejte se do v noci do oblastí, kde není bezpečno.

Sexuální obtěžování je častou formou kriminality. Ženy mají na Fidži jiné postavení než v Evropě a místní muži tak mohou zkoušet si na evropské turistky „dovolovat“, zvlášť pokud jsou bez mužského doprovodu. Jejich zájem může obtěžovat, proto by samotné ženy neměly chodit večer po ulici, nedávat se se samotnými muži do řeči nebo s nimi popíjet alkoholické nápoje.