Fidži


Informace

Komáři
Fidži Na Fidži je třeba věnovat pozornost ochraně před tímto na pohled malým, ale někdy velmi nebezpečným živočichem. Na rozdíl od mnoha tropických zemí sice nepřenáší malárii, ale může být přenašečem horečky dengue, která patří k obávaným chorobám. Oproti malárii má tu nevýhodu, že proti ní neexistuje žádné očkování nebo jiná profylaxe. Je proto třeba se intenzivně chránit proti komářímu štípnutí, především na venkově a oblastech s výskytem onemocnění. Hotelové resorty jsou většinou vybaveny, pokud jedete na vlastní pěst, moskytiéra by měla být zcela jistě součástí vašeho zavazadla. Rovněž tak kvalitní repelent.

Komáři mohou přenášet rovněž filarziázu, postihující lymfatický systém.

Červi
Parazité nejrůznějších typů se vyskytují především na neumyté zelenině, méně často na ovoci, a také v nedostatečně upraveném mase. Kromě toho, že je pozřete, se mohou dostat do vašeho organizmu i pokožkou. Věnujte proto zvýšenou péči především nohám při trekkingu v přírodě. Pokud budete mít sebemenší podezření, nechte si po návratu pro jistotu udělat rozbor stolice na specializovaném pracovišti.

Pavouci
Vyskytují se zde i pavouci, jejichž kousnutí je jedovaté, ale proti všem existují účinná séra. Vyhýbejte se proto raději kontaktu s neznámými druhy.

Hadi
Na Fidži žijí některé velmi jedovaté druhy hadů, včetně mořských, jejichž kousnutí patří k nejnebezpečnějším. Při cestě nízkým porostem se chraňte dlouhými kalhotami, noste vyšší pevnou obuv, nikoliv sandály. K hadům se nepřibližujte a nestrkejte ruce do děr nebo tam, kde by se had mohl ukrývat.

Mořští živočichové
Podmořský svět na Fidži patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete na světě spatřit. Je ale třeba také dávat pozor při kontaktu s některými živočichy. Opět platí pravidlo, co bezpečně neznáme, toho se nedotýkáme. Nechte si vysvětlit od místních instruktorů potápění nebo dalších informovaných osob, jaké nebezpečí vám v konkrétním místě může hrozit. Někteří živočichové, do kterých byste to ani neřekli, vás mohou nebezpečně kousnout, bodnout nebo žahnout. Kromě žraloků, barakud nebo perutýnů, na které si každý dává pozor, tady žijí mnohem menší a stejně nebezpeční živočichové.

Jistý druh mušle, která žije v Pacifiku, může člověka bolestivě poranit a způsobit mu i smrt. Také některé druhy ryb a vodních živočichů disponují jedem, který je velmi nebezpečný. Opatrnost platí i při jejich požívání!
Medúzy patří i přes svoji zvláštní krásu k obávaným živočichům většiny moří. Řada z nich má totiž schopnost uštědřit při kontaktu s nimi bolestivé popáleniny. Žahnutí způsobené medúzou je velmi bolestivé a špatně se hojí. Šok ze zranění může způsobit i utonutí.

Také mořští hadi, kterých zde žijí čtyři druhy, jsou nebezpeční a jejich kousnutí je velmi jedovaté. Některé druhy mají třikrát silnější jed než neblaze proslulá kobra! Při potápění nebo šnorchlování se k hadům nepřibližujte a udržujte si dostatečný odstup.

Některé druhy mořských ježků nebo hvězdic a dalších živočichů jsou také jedovaté.
Nebezpečné rostliny
Pokud budete chtít konzumovat některou rostlinu nebo její plody, nejprve si ověřte, zda je poživatelná. Na Fidži se jedí například některé druhy řas žijících na korálových útesech, ale je třeba vědět, jak přesně vypadají.
Některé řasy totiž obsahují jedovatý toxin ciguatera, který ve větším množství může způsobit otravu. Proto se může stát, že se tímto toxinem přiotrávíte při konzumaci ryby – některého z dravců, který žije v korálových útesech a živí se malými korálovými rybkami. Během svého života jich pozře velké množství a toxin se tak hromadí v jeho organizmu. Proto se raději vyhněte konzumaci mořských štik, barakud a dalších velkých dravců požírajících malé obyvatele mořských útesů.
Zajímavé odkazy

Očkování a nemoce