Fidži


Informace

Fidži je opravdovým rájem pro příznivce aktivní dovolené. Kromě klasického opalování na pláži a plavání v moři nabízí celou řadu sportů, kterým se zde můžete intenzivně věnovat.


Šnorchlování
Fidži Podmořský život na Fidži láká každým rokem velké množství turistů, kteří propadli pozorování mořských živočichů v jejich domácím prostředí. Fidži je jednou z nejlepších světových lokalit pro tento sport.
Mělké laguny a korálové útesy u pobřeží jsou rájem pro šnorchlování. Teplota vody se tu pohybuje mezi 25 - 28 stupni Celsia, což dotváří ideální podmínky pro dlouhodobý pobyt v moři a objevování všech krás, které se tu pod hladinou skrývají. Pokud se vybavíte před odjezdem nějakou publikací o místních mořských živočiších, ještě to zcela jistě umocní váš zážitek. Získat je můžete i ve fidžijských obchodech s potápěčskými potřebami.

Faktem je, že pod hladinou můžete potkat celou řadu živočichů, z nichž někteří mohou být jedovatí, proto je lépe je znát a nedotýkat se jich. Může se stát, že potkáte i mořskou želvu nebo některého ze žraloků, kteří žijí v korálových útesech, a jsou velmi plaší. Barevné korálové rybky mnoha druhů, hvězdice, nádherné korály, mořské okurky... Fidžijské korálové útesy jsou skutečně proslulé svým bohatstvím a zážitky, které zde získáte, budou patřit k tomu nejlepšímu, co jste kdy pod hladinou zažili.

Lokality
Míst, vhodných pro šnorchlování je velké množství. Uvádíme proto pouze ty nejznámější a nejoblíbenější.
Souostroví Mamanuca
Souostroví Yasawa
Ostrov Taveuni
Souostroví Kadavu, především ostrov Ono
Vanua Levu
Souostroví Lomaiviti


Potápění
Fidži Stejně jako pro šnorchlování jsou zde i pro potápění ideální podmínky - čistá, teplá voda, korálové útesy jedny z nejrozsáhlejších na světě a bohatý podmořský život. Pobyt na Fidži je pro potápěče přímo stvořený a každý rok jich sem přijíždí velké množství. Některé resorty jsou přímo zaměřeny na poskytování služeb pro milovníky potápění. Ty luxusnější nabízejí někdy potápění dokonce v ceně pobytu. Půjčoven vybavení najdete na ostrovech dost nebo si je můžete často půjčit ve vašem ubytovacím zařízení. Mnoho společností, které poskytují služby spojené s potápěním, se zaměřujeí také na výuku potápění pro začátečníky. Faktem je, že sem přijíždí mnoho turistů, kteří se právě zde v ideálních podmínkách chtějí této činnosti začít věnovat,
Potřebné informace získáte u FDOA (Fidžijská asociace potápěčských operátorů).

Lokality
Souostroví Mamanuca
Souostroví Yasawa
Kadavu (se slavným 50ti km korálovým útesem Great Astrolabe)
Viti Levu - Korálové pobřeží, i když korály tu jsou díky velkému provozu a blízkosti civilizace poškozené a nejsou tak krásné jako třeba na Kadavu, přesto se tu najdou také nádherná místa, výhodou jsou široké možnosti ubytování i v levnějších kategoriích
Taveuni - nejlepší lokality leží mezi pobřežím Taveuni a Vanua Levu
Vanua Levu - oblast okolo Savusavu


Fidži Fidži
Surfing
Dovedete si představit něco krásnějšího pro příznivce surfování, než brázdit tyrkysové průzračné moře na fantastických vlnách? Na Fidži je surfing velmi oblíbený, i když provozovat jej nelze rozhodně zdaleka všude. Surfovat totiž samozřejmě nelze v oblastech korálových útesů. Proto jsou nejznámější surfingové lokality nejčastěji v koridorech mezi útesy. Často je třeba do těchto lokalit dojet lodí. Vždy se nejprve informujte, jaké jsou na daném místě podmínky, než se vydáte na moře.

Lokality
Mezi souostrovím Mamanuca a pobřežím ostrova Viti Levu
Kadavu
Ostrov Viti Levu poblíž Sigatoky


Rybaření
Fidži Fidži Fidži je povážováno za jednu z nejvhodnějších oblastí pro sportovní rybaření na světě. Křišťálově čisté moře, obrovské množství ryb nejrůznějších druhů, možnost lovit v korálových útesech nebo na širém moři - to všechno dává rybářům na Fidži možnost zažít něco, na co do smrti nezapomenou. Chytit obrovského tuňáka, mečouna nebo barakudu - to už něco znamená!

Lokality pto rybaření jsou téměř všude, ale pozor, práva na určité úseky moře patří místním obyvatelům, takže nemůžete lovit, kde se vám zlíbí. Resorty nebo specializované firmy vám umožní lovit v ideálních místech, oblíbené jsou celodenní rybářské vyjížďky.


Yachting
Plavba na jachtě patří k náročným koníčkům a tak se její stoupenci soustřeďují kolem místních luxusních klubů, které poskytují komfortní služby. Nejznámější je asi klub v Suvě, Lautoce a u Nadi na Viti Levu, v Levuce na Ovalau, v Savusavu na Vanua Levu.


Jízda ka kajaku
Fidži Popularita tohoto sportu stále stoupá a na Fidži patří k velmi oblíbeným. Nádherná pobřeží ostrovů s členitými výběžky a nádhernými lagunami přímo svádějí k tomu, prohlédnou si je z vodní hladiny, Obrovským plus je skutečnost, že se můžete tou nádherou kochat v naprostém klidu, aniž by řev motorového člunu ru訚il okolní úžasnou atmosféru. Přitom můžete plout relativně rychle a poznávat nová a nová místa, fotografovat nebo přistát...

Ideální počasí je pro tento druh sportu většinou od května do listopadu, ale je třeba sledovat předpověď počasí. Některé společnosti organizují několikadenní i delší výpravy na kajacích.

Lokality
Míst, která jsou ideální, tu najdete celou řadu.
Souostroví Kadavu, Vanua Levu, Taveuni, Souostroví Yasawa


Rafting
Fidži Fidžijské řeky jsou oblíbeným místem pro rafting.
Zvlášť velkým zážitkem je sjíždění řek na místních tradičních bambusových vorech. Cesta veda nádhernou krajinou mezi sopečnými kuželovitými kopci porostlými deštným pralesem, kudy si řeka vyhloubila své fascinující koryto.

Lokality
Řeka Ba a řeka Navua na Viti Levu

Trekking
Fidži Vzhledem k tomu, že jednotlivé vesnice na Fidži vlastní půdu, je třeba v případě, že se vydáte sami do vnitrozemí dodržovat pravidla chování ve vztahu k vesničanům a jejich náčelníkovi. Pokud se budete pohybovat v parcích, které obhospodařuje stát, odpadá tento problém. Trakkingové trasy na Fidži, které mohou vést nádhernými sopečnými pohořími porostlými deštným pralesem nebo údolími řek uprostřed bohaté vegetace, vám umožní poznat Fidži opravdu důkladně. A nejenom Fidži z reklamních prospektů, ale i Fidži divoké, nespoutané a fascinující.

Lokality
Nejllepší podmínky najdete na ostrově Viti Levu a Taveuni. Zde totiž najdete lokality s vyznačenými trasami - Colo-i-Suva Forest Park na Viti Levu a Lavena Coastal Walk a Bouma Falls na Taveuni. Vyhledávanými místy pro treking je také Mt Tomanivi (nejvyšší hora Fidži) nebo Národní park Abaca na Viti Levu.Cyklistika
Fidži Povrch ostrovů cyklistice sice příliš nepřeje, ale jsou tady místa, která po projížďce na kole přímo volají. Je to například výborný způsob, jak poznávat ostrov Viti Levu. Ideální podmínky jsou na Korálovém pobřeží. Nevýhodou je ovšem řušný provoz na místních komunikacích, kde kromě aut s místními řidičí, kteří mají trochu emotivnější styl řízení, procházejí davy lidí a potkáte tu i slušné množství skotu a dalších domácích zvířat. Takže tato zkušenost je spíš pro zkušeného cyklistu. Kolo si můžete vypůjčit i v některých resortech mimo hlavní ostrov.
Jízda na koni
Fidži Na pobřeží Coral Coast na Viti Levu, ale také na Taveuni a pár dalších místech se můžete vydat na vyjížďku na koních. Zvláště výlety do deštných pralesů na koňském hřbetě patří k zážitkům.


Golf
Fidži Na Fidži se můžete věnovat i golfu. Najdete tu několik 18ti jamkových hřišť. Některá hřiště jsou určena pro hosty luxusních hotelů a resortů, ale nejen pro ně, např. Danarau Golf Club na Viti Levu.