Kypr


Informace

Fotografovat můžete v podstatě kdekoli se vám zachce. Fotografování je zakázáno pouze v oblasti Attily a Green Line. Oblast Green Line je monitorována z obou stran. Upozornění o zákazu fotografování respektujte také v oblastech, kde sídlí armáda, v přístavech, na letištích a na dalších vládních místech. Je zakázáno fotografovat v mešitách při modlitbách. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat o povolení.
Přátelství a pohostinnost obyvatel Kypru jsou velmi známé. Pokud budete někam pozváni na kávu nebo jídlo, nejlepším způsobem jak poděkovat je přinést nějaký dárek. Je zvykem, že pokud vám bude ke kávě nabídnuta sklenice vody, nejdříve vypijete vodu a pak si vychutnáte kávu.
Při pití vína je zvykem naplnit skleničku pouze do poloviny. Je nezdvořilé vypít skleničku až do dna. Víno se musí průběžně dolévat.
Kyprové si potrpí na formálnost. Oslovují se pane a paní, slečno. Oslovení pouze jménem bez příjmení je příliš osobní. Návštěva přátel je sjednána předem na určitý termín a ještě před návštěvou se hosté ujistí, zda je všechno v pořádku a zda mohou přijet.
Pokud se budete chtít opalovat na nudistické pláži, nebude vám to odepřeno. Dejte přitom ale pozor, abyste nepohoršili místní obyvatele.
Na návštěvu kostelů a mešit se vhodně oblékněte, nerušte modlitební obřad, mluvte velmi potichu a nefotografujte.
Turecká komunita muslimů zakazuje ukazovat si na někoho prstem, ukazovat patu nebo chodidlo, hlasité smrkání, používání párátka.
Pokud máte řecké jméno, vyvarujte se návštěvě severní části. Předejdete tak zbytečnému vyptávání a podezření.