Kypr


Informace

Kriminalita na Kypru je opravdu ojedinělá a nebezpečí ohrožení je velmi malé. Místní obyvatelé většinou nechávají auta nezamčená, turistům je však doporučováno zamykat jak auta, tak dveře u pokoje. Policie je vždy připravená pomoci komukoli, kdo je v nesnázích. Téměř všichni policisté mluví dobře anglicky. V případě nouze volejte číslo 199 nebo 112 (ve všech městech).
Vstup na území Severokyperské turecké republiky z turecké strany je nelegální. Jediný přechod se nachází v Lefkosii poblíž hotel Ledra Palace. Překročit hranici můžete pouze pěšky a to každý den od 8.00 do 13.00 hod, návrat je povinný tentýž den do 17.00 hodin. Za vstup do severní části je vybírán poplatek, uděluje se vízum mimo cestovní pas.
Turisté by měli předejít pokusům o přiblížení se k hraniční linii příměří tkz. Green Line. Hranice prochází napříč celým ostrovem v délce 180 km a střeží ji ozbrojení příslušníci řecko-kyperské Národní gardy a vojáci turecko-kyperské a turecké armády, které oddělují příslušníci jednotek OSN. Green Line je vyznačena ostnatým drátem nebo tabulemi. V oblasti linie je zakázáno fotografování a používání videokamer.

policie, první pomoc,hasiči …………….112 nebo 119
Velvyslanectví ČR v Nikósii ……………00357-22/421118, 314058Zajímavé odkazy

Varování MZV k cestám do vybraných zemí