Kypr


Informace

Na ostrově Kypr se jezdí po levé straně silnice. Silniční ukazatele jsou dvojjazyčné, řecké a anglické, na severu ostrova jsou v turečtině. Vzdálenosti jsou označeny v kilometrech. Jsou umístěné na levé straně vozovky. Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 100 km/hod, mimo obec 80 km/hod a v obci 50 km/hod. Řidič musí být starší 21 let ( v rozpětí 21-25 je nutno vlastnit řidičský průkaz minimálně tři roky), pro motocykl starší 18 let.
Kyperské silnice jsou v celkem dobrém stavu. Velká města jako je Lefkosia nebo Limassol spojuje čtyřproudová silnice pro motorová vozidla. Vedlejší a lesní cesty nemají pevný povrch, ale jejich kvalita je celkem ucházející, pokud není deštivé období.
Během řízení musíte mít obě ruce volné po celou dobu řízení. Telefonování za jízdy je přísně zakázáno. Parkování je zakázáno za žlutými plnými čarami. Povinné je používání ochranných pásů. Děti do 5 let nesmí sedět vedle řidiče za žádných okolností. Řidičům je doporučováno, aby při jízdě používaly sluneční brýle. V odpoledních hodinách je jízda na západ ohrožena oslněním řidiče slunečním svitem. Může to být nepříjemné i nebezpečné. Řízení po požití alkoholu je přísně zakázáno.
Dopravní zácpy jsou většinou mezi 7.30 a 8.00 hod a 13.00 a 13.30. Také odpoledne mezi 17.00 a 18.00 hodinou.
Můžete použít mezinárodní řidičský průkaz.
Vlastní auto si můžete přivézt, pokud váš pobyt nebude delší než 3 měsíce. Musíte mít s sebou technický průkaz a řidičský průkaz.
Kypr je členem systému Zelených karet – Green Card Systém. To znamená, že pojištění na auto je platné i v této zemi.
Benzín je zde prodáván po litrech a vyznačuje se dobrou kvalitou.

Benzínové stanice jsou otevřeny:
Pondělí – Pátek: 7.00 – 19.00
Úterý: 6.00 – 14.00
Soboty: 6.00 – 15.00
Neděle zavřeno
Na některých benzínových stanicích můžete platit kreditní kartou.


Zajímavé odkazy

Odkaz na místní dopravu