Kypr


Informace

Kypr - Pohoří Karpas Kypr - Pohoří Karpas Poloostrov je znám svými úchvatnými plážemi, rozptýlenými domky mezi lesy a kopci a nejlepším západem slunce na Kypru. Vláda Kypru chce zřídit na poloostrově národní park také proto, že je domovem tisíců želv. Na mnoha místech není ještě zaveden elektrický proud. Dobrodruzi, kteří chtějí strávit romantické večery při svíčce nebo při světle olejové lampy, by měli zavítat právě sem.
Oblast poloostrova je vhodná pro cyklisty a milovníky rostlin. Jarní rozkvetlá louka působí magickým kouzlem. Pokud chcete navštívit některou z pláží, určitě nebudete litovat, když zavítáte na pláž Golden Beach, kterou pokrývají písečné duny. Zaplavat v moři si můžete se želvami, které jsou tu zákonem chráněny. Na poloostrově najdete i několik turistických stezek.

Stezka vedoucí z Kantary do Alevkayi je dlouhá přes 40 kilometrů. Trasa vede kolem hradu Kantara a přes Alevkayský les a herbář. Většina cesty vede překrásným lesem a přes malé vesničky.
Hrad Kantara je velmi dobře zachovaný. Pochází z roku 1191, kdy na Kypru vládl Richard III. Lví srdce. Hrad sloužil jako výstražná stanice do 16. století, kdy vládu na hradem převzali Benátčané. Při slunečném počasí můžete z hradu dohlédnout až k Turecku a Sýrii.
Dvakrát ročně – 15. srpna a 30. listopadu přicházejí poutníci z jihu Kypru do kláštera apoštola Andrease. Jsou to jediné dva dny v roce, kdy turecká vláda dovoluje vstoupit kyperským Řekům na území severu v klidu a míru. Na oplátku mají zase povoleno kyperští Turkové přístup na jih. Kostel pochází z roku 1740 a teprve o několik let později se rozrostl na klášterní komplex budov. Legenda říká, že klášter byl vystavěn na zázračném, posvátném místě. Přicházejí sem věřící a nemocní lidé nejen z Kypru, ale z celého světa, aby se zde mohli pomodlit a vyslovit svá přání.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Famagustu