Kuba


Informace

Dolarové cestovní šeky mohou být vyměněny ve směnárnách v hotelech, poplatek za výměnu se pohybuje ve výši 2,5 % až 5 % z celkové částky. Cestovní šeky vystavené na jakoukoliv jinou konvertibilní měnu mohou být vyměněny v bankách. V případě, že jste ubytování v hotelovém resortu, nebudete potřebovat žádné kubánské pesos. V případě, že budete po Kubě samostatně cestovat, budete potřebovat velmi malé množství lokální měny, cca ve výši 10 USD, všude se platí americkými dolary. V roce 1995 vláda otevřela řetěz směnáren nazývaných „Casas de Cambio“ neboli „CADECA“, které vyměňují dolary na pesos a zpět za volně pohyblivý kurz trhu a proto na Kubě téměř neexistuje černý trh výměny peněz. Velmi často uvidíte Kubánce postávající v dlouhých frontách před těmito směnárnami, všichni totiž mají zájem na nákupu amerických dolarů, za které mohou poté nakoupit potraviny či jiné zboží v obchodech, které prodávají pouze za tzv. tvrdou měnu. Může se stát, že Vám někdo z postávajících ve frontě nabídne odkup dolarů za stejný kurz jako ve směnárně, mějte na paměti, že tento způsob je ilegální a je možné dostat se tak do problémů s policií. Banky, jako např. Banco Financiero International nebo Banco Crédito y Comercio, dokonce ani místní měnu neprodávají.
Banky
Na Kubě existují tři hlavní bankovní řetězce. Zastoupení těchto bank naleznete ve všech hlavních městech regionů a ve všech větších městech na ostrově.
Banco Financiero International
Banco Crédito y Comercio (Banco Nacional de Cuba)
Caja de Ahorros

Bankomaty
Banky jsou nyní v procesu instalování bankomatů, ale tento systém stále ještě na Kubě nefunguje. Proto banky ve větších městech jsou schopny poskytnou hotovost na základě kreditní karty, minimálně však 100 USD.
Platba kartami
Cestovní šeky a kreditní karty vystavené americkými společnostmi, jako je např. American Express, Citibank a Diners Club, nebyly na Kubě do loňského roku přijímány. V lednu 2003 informovala banka Banco Financiero Internacional, že bude přijímat šeky American Express. Toto se samozřejmě může změnit a tak doporučujeme minimálně dvě kreditní karty různých společností nebo dvojí cestovní šeky, popř. hotovost. Naprosto bez problémů jsou cestovní šeky vydané společností Thomas Cook (nově Travellex) nebo Visa. Nedoporučujeme platit kartou malé obnosy, proces je velmi často zdlouhavý a vždy je vyžadován cestovní pas. Mnohdy se stává, že restaurace provedou Vaši platbu dvakrát a vracení obnosu bývá „během na dlouhou trať“. Kupujete-li v obchodech, počítejte s příplatkem 2,5 % až 5 % k celkovému účtu. Vždy informujte prodávající o tom, že hodláte platit kartou. Při směně cestovních šeků počítejte s poplatkem 2,5 % v bance Banco de Crédito y Comercio (nazývána Banco Nacional de Cuba), 3 % v Banco Financiero Internacional a 3,5 % v Caja de Ahorros. Hotely si účtují 4 % za směnu. V Cadece si budou účtovat 3 %, ale výhodou je, že tyto kanceláře jsou otevřeny déle než banky.