Srí Lanka


Informace

Na Srí Lance je velmi rozvinut průmysl textilní, a to především výroba kožených výrobků. Většina výrobků textilního průmyslu je produktem vývozu do USA a EU. Tím se také tyto výrobky objevují na našem trhu. Dominuje tu také výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků. Chemický průmysl a to především výroba chemikálií, umělých hmot a výrobků z gumy.
Srí Lanka má málo nerostných surovin. Těží se tu grafit, monazitové písky, kaolin, slída a drahokamy. Asi 94 % veskeré energie je zákáváno z vodních elektráren. Do provozu byla uvedena huť na železo a rafinerie ropy.
Velmi rozšířená je řemeslná výroba produkující látky a výrobky ze slonoviny, zde dřeva, stříbra, z bronzu a keramické zboží.
V nákladní přepravě převládá automobilová a tažná doprava.

Drahokamy
Klenotem Srí Lanky je nazývána Ratnapurna. Každý druhý člověk stojící na ulici vám bude nabízet šperky a drahokamy, samozřejmě za tu nejlepší cenu.
Drahé kameny jsou na ostrově zpracovávaný doposud starověkou technikou. Horníci hledají žíly s drahými kameny. Většinou se vyskytují v oblastech s nižší nadmořskou výškou jako jsou různá údolí, u řeky apod.
Půda se musí proplachovat v korytě jako u hledání zlata. Velmi často se stává, že v jednom dole se nalezne velké množství různých druhů drahých kamenů. Kameny jsou řezány, speciálně leštěny a dále zpracovávány.
Velká naleziště drahých kamenů hrají důležitou roli v ekonomice země.