Srí Lanka


Informace

Sinhálci tvoří zhruba 74 % obyvatelstva ostrova. Přišli pravděpodobně ze severu bengálského zálivu. Mluví jazykem Sinhala a většina z nich vyznává budhistické náboženství. Vyznávají kastovní systém.
Tamilové tvoří druhou nejsilnější skupinu obyvatelstva na Srí Lance – tvoří 18 % z celkové populace. Většina z nich vyznává hinduistické náboženství, mluví jazykem Tamil. Tamilové se rozdělují na dvě základní skupiny. První z nich jsou srílanští Tamilové – asi 12,7 %, kteří se koncentrují převážně na severu země a prý přišli z Indie. Druhou skupinou jsou Indičtí Tamilové – asi 5,3 %, kteří byli přivezeni z Indie britskými okupanty jako pracovní síla na čajovníkové plantáže. Historie a kastovní systém těchto dvou skupin se liší.
Další silnou skupinou tu jsou Muslimové, kteří tvoří asi 7 % celkové populace. Jsou tu nazýváni také jako Moorové, kteří pravděpodobně pocházejí z arabských nebo indických muslimů. Mluví jazykem Tamilů. Menší skupinou muslimů jsou Malajci, kteří si udržují dodnes svůj jazyk.
Mezi další národnosti obývající ostrov patří Burgheři, kteří mají evropský původ a tvoří asi 0,4% obyvatelstva. Dále jsou tu Malajci a ostatní čínské a evropské komunity.
Wanniyala-aetto nebo-li "lidé lesa" je název etnické skupiny - Védů. Jsou to jediní původní obyvatelé tohoto ostrova, bohužel však téměř vymřeli. Véda znamená v sinhálštině něco jako "zaostalý". Védové nemají žádnou specifikou kulturum, náboženství, tradice, jazyk - proto také mnoho lidí popírá jejich existenci. Védové žili na území národního parku Maduru Oya, bohužel však byli postupně vystěhováni, kromě jedné vesnice. V roce 1990 obdrželi od státu Védové část území parku k užívání, ale při příchodu na toto území lidé zjistili, že je příliš malé k uživení. V roce 1998 vláda toto území opět rozšířila a udělila Védům na tomto území právo lovit a také shromažďovat se. Přes to právo byl ale v roce 1999 zastřelen jeden vesničan z důvodu lovu zvěře. Dodnes není tento problém dořešen a Védové stále žádají o rozšíření svých práv.