Srí Lanka


Informace

Srí Lanka nám může připomínat velkou dešťovou kapku padající od jižní části Indie. Od Indie je ostrov oddělení 50 km územím moře, které tvoří korálové útesy a tzv. Adamův most. Ostrov je 350 km dlouhý a pouhých 180 km široký. Je stejně velký jako Irsko, Západní Virginie a Tasmánie.
Nejvyšší hora ostrova – Mt. Pidurutalagala se tyčí nedaleko města Nuwara Eliya a měří 2 524. Nejdelší řeka Mahaweli se line ze středu ostrova a vlévá se do Indického oceánu poblíž Trincomalle. Nejkrásnější a nejčistší pláže naleznete na jihozápadě, jihu a jihovýchodě.
Uprostřed ostrova se rozkládá překrásná kopcovitá krajina lišící se svým vzhledem od ostatních oblastí. Vše září zelenou uklidňující barvou. Uprostřed hor se ukrývají jezera, vodopády a příjemná lesní zákoutí. Severní část tvoří především rozlehlé planiny.

Západní pobřeží ostrova má překrásné úchvatné pláže pokryté zlatavý jemným pískem, kterél lemují exotícké palmy a omývá je křišťálově čistá voda. Plážová oblast začíná zhruba u Negomba a táhne se v délce asi 270 km až k Hambantotě. tady začíná kopcovitá oblast.
Východní pobřeží má také se svými plážemi co nabídnout. Pro návštěvu pobřeží je nejideálnější období v měsících od října do dubna. Období dešťů totiž začíná v dubnu a končí někdy v říjnu.

Na Srí Lance naleznete díky tropickému podnebí mnoho různých druhů překrásných rostlin a živočichů, z nichž mnohé patří k ohroženým a vzácným druhům. Proto tu bylo založeno několik národních parků a rezervací. Zhruba 10 % území ostrova je chráněnou krajinnou oblastí. Trhání a ničení květin a zabíjení živočichů je protizákonné.

Prales na jihu ostrova
Kdysi pokrýval celou jižní část Indie vlhký prales s tisíci druhy rostlin a živočichů. Bohužel je v současnosti téměř vymizelý a jeho pozůstatky najdete dnes už jen na Srí Lance. Kolem 500 druhů rostlin je endemických. Prales byl omezen na 10 % původní rozlohy. Většina tohoto pralesu se rozkládá v současnosti na území Sinharaja, což je nejhustěji osídlená jižní část Srí Lanky. Domorodci se dodnes živí kočovným zemědělstvím a sběrem lesních plodin.


Zajímavé odkazy

Odkaz na mapu