Bulharsko


Informace

V Bulharsku panuje mírné kontinentální klima se studenými vlhkými zimami a horkými suchými léty. Podnebí se mění v závislosti na nadmořské výšce. Pohoří Rodopi tvoří bariéru oslabující vliv Egejského moře na středozemí, zatímco Podunajská nížina je otevřena extrémům ze střední Evropy.
Dešťové srážky se vyskytují nejčastěji během jarních a letních měsíců, nejvyšší jsou v horách (až 1250mm v průměru za rok). Během zimního období je Bulharsko často postiženo a poničeno přívaly srážek sněhových.
Typické počasí má Sofia. Průměrná teplota v červenci je 28°C a v průběhu od prosince do února průměrně 3°C.
I když tamější hory leží na jihu země, poloha vůbec nezaručuje jen horké letní dny, ale počasí je hodně proměnlivé. Vliv Černého moře je v tomto případě zanedbatelný, zmírňuje teploty pouze na východním pobřeží země (teploty v červenci od 25 do 30°C). Egejské moře zajišťuje mírné a hlavně vlhké podnebí v nejjižnějších částech hor i v nížinách, kdežto ve vyšších polohách mohou noční teploty i v letním období poklesnout na bod mrazu.
Naprosto nevypočitatelné počasí má Stará planina, která svou polohou dělí Bulharsko nejen zeměpisně, ale vytváří hranici mezi působením přímořských vlivů od vlivů kontinentálních. Dochází zde tedy k nenadálým povětrnostním změnám, které dokáží turisty nečekaně překvapit.
Nejlepší čas pro návštěvu Bulharska je období června, července a srpna. Denní teploty jsou totiž nejvyšší a sluneční paprsky sem dopadají nejvyšší počet hodin denně (až 260 slunečních dní v roce). Na druhé straně pokud jedete obdivovat přírodní krásy, je lepší si zvolit duben, květen nebo září.