Bulharsko


Informace

Než půjdete nakupovat, určitě si nejprve zjistěte přibližné ceny toho a toho výrobku. Může se totiž stát, že místní obchodníci uvidí cizince a všechny věci vám několikanásobně přidraží. Mnoho peněz navíc utratíte především v populárních turistických místečcích a v resortech na pobřeží Černého moře.
Cizinci si domů vozí typické bulharské suvenýry, jako jsou vyřezávané skříňky, soudky, lahvičky s parfémem (růžovým), korále a podobně. Jako pěkný dárek poslouží i barevná keramika, malované ikony, vlněné pokrývky a dečky, vyšívané šátky, barevné koberečky a kelimy (ručně tkané koberce) či ručně vyráběné stříbrné šperky. Ten, koho zajímá bulharský život, zvyky a chování, si může koupit nahrávky na CD i MC s ohnivým rytmem bulharské hudby. Určitě se to vyplatí, protože podle hudby se pozná svět.

Časy nekonečných linií venkovních chudě zásobovaných státních obchodů s potravinami již dávno pominuly. Supermarkety se zavedly hlavně ve velkoměstech, ale v porovnání s těmi často navštěvovanými v Severní Americe a západní Evropě jsou maličké. Mnohá větší města stále ještě mají haly – vnitřní tržiště s různými druhy obchůdků. Mnozí místní obyvatelé ale přeci jenom preferují návštěvu klasického trhu. V Sofii si například můžete zajít nakoupit do nákupního střediska Central Hali (bulvár Maria Luisa 25) nebo do maloobchodního centra TsUM (bulvár Maria Luisa).

Tržiště v Bulharsku existují a mají své zvláštní kouzlo. Své stanoviště často mají u nějakých historických památek, kde nalákají mnoho zahraničních turistů. U místních obyvatel jsou trhy oblíbené hlavně z hlediska toho, že jim obchodníci nabídnou mnohem více výrobků než třeba v centrech, a hlavně za mnohem nižší ceny. Turisté tržiště hlavně využívají pro koupi různých suvenýrů. V Sofii najdete hned několik míst s tržišti. V ul. St. Stambolov každý den sídlí tržiště Ladies, kde můžete nakoupit všechny druhy ovoce i zeleniny. Další sofijské trhy se konají v ul. Hr. Smirnenski. Roman Wall, jak se tržišti říká, je méně chaotické a lépe se v něm orientujete.
Určitě nebudete litovat, když si vyberete něco z nabídky keramiky, porcelánu, výrobků z kůže a kožešin, výšivek, měděné nebo cínové nádobí apod. K typickému suvenýru patří také růžový olej v krásné dřevěné nádobce, panenka v bulharském lidovém kroji nebo dřevěný řezbářský výrobek, dále pak slivovice Trojanska slivova, brandy Pliska a sekt Iskra.