Bulharsko


Informace

Místní měna se nazývá leva (jednotné číslo lev), která se skládá ze 100 stotinek. Hlavní koupě, jako jsou organizované cesty, letenky, pronájmy aut a ceny hotelů, personál uvádí v amerických dolarech. (Nicméně za několik let možná budou sklony k udávání cen v eurech.) V tomto případě je potom možné částku zaplatit v US$, eurech nebo v měně o stejné hodnotě. Zatímco rozpočty hotelů a privátních pokojů možná budou uvádět v US$, platit budete moci normálně v levech. Všechny jiné transakce v Bulharsku se platí také v levech.

Měna
Bulharské bankovky mají hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 leva. Ve světě se „leva“ většinou zkracuje na kratší tvar „lv“, ale v oficiálních a obchodních dokumentech se někdy uvádí zkratka BGN. Hodnoty mincí jsou 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinek. Ceny menších položek se vždycky uvádějí v levech nebo ve zlomcích leva, jako například pro ceny jízdenek se raději používá tvar 0,40 lv, než 40 stotinek.
V červenci 1997 byla leva oficiálně změněna na německé marky, ale toto oznámení bylo doprovázeno pouze častými devalvacemi a hyperinflacemi. O dva roky později byla leva revalvována a dostala se s německou markou do rovnováhy. A tak se například stará hodnota 1000 lv toho roku začala rovnat hodnotě 1 lv. To zapříčinilo dočasný zmatek. Některé „chytré hlavničky“ toho hned využili u zmatených cizinců. Dnes jsou tyto obchody naštěstí už minulostí.
Když se v lednu 2002 zavedly eura, leva byla automaticky k euru vázána stejným směnným kurzem.
Když si půjdete vyměnit peníze, buďte si jistí, že cizí bankovky nesmí být sedřené ani nečitelné (jinak je můžete odmítnout), a pokud používáte dolary, dají vám vždy jiné typy.

Vyměňování peněz
Zahraniční měny si můžete vyměnit v směnárnách valut v každém městě i turistickém středisku, kterých je všude nadmíru. Mnohé směnárny si většinou provize a poplatky navíc neúčtují, ale když se vám konečný obnos dostane do ruky, tak si ho řádně překontrolujte. Méně známé měny, jako je například australský dolar, vám možná nevymění v každé směnárně. Pokud se ale porozhlédnete ve velkých městech, tak určitě nějakou najdete.
Nejlépe je vzít si s sebou americké dolary, ale v budoucnosti bude možná druhou nejlépe směnitelnou měnou euro.
Směnárny valut poznáte skoro vždycky podle obrovských nápisů „exchange“, které jsou skoro vždycky napsány v angličtině. Současné sazby jsou skoro vždycky vystavené na tabuli před vchodem do směnárny. Tyto kanceláře jsou normálně otevřené od pondělí do soboty mezi 9.00 a 18.00 hodinou, ale kanceláře v centrech měst jsou často otevřené každý den. Směnárny valut (a banky) vám většinou dají stvrzenky, ale ty dále nebudete potřebovat.


Banky
Ve velkých městech si můžete peníze vyměnit ve velkých bankách. V Bulharsku se můžete setkat s mnoha druhy bank, zahrnujíce United Bulgarian Bank, Bulbank, Bulgarian Post Bank, Raffeisen Bank a Biochim Commercial Bank. Směnné kurzy jsou zapsané na elektronické tabuli v okně banky, která možná nabízí vyšší kurzy než směnárny, ale mnohé banky vám naúčtují provize. Dalšími nevýhodami bank jsou otevírací hodiny – banky mají otevřeno pouze od pondělí do pátku mezi 9.00 do 16.00 hodinou, a často si budete muset vystát dlouhou frontu.
Leva je normálně volně směnitelná měna, a tak není žádný problém si nadbytečné peníze vyměnit zpátky na dolary nebo na jinou volně směnitelnou měnu.

Bankomaty
Bankomaty (ATM), které přijímají hlavní kreditní karty, jako je Cirrus, Maestro, JCB, Visa, MasterCard a American Express, jsou stále běžněji k vidění, a to nejen v Sofii a na pobřeží Černého moře. Nejlepší je použít kreditní karty jako náhradu za hotovost. Když bankomat spolkne vaši kartu, bude to nejspíš proto, že je vydaná mimo Evropu. Jinak je lepší, když si přivezete dvě nebo tři různé karty.
Kromě toho si před opuštěním domova musíte být absolutně jisti, že je vaše karta vhodná do bankomatů sítí v Bulharsku. Ověřte si u vaší banky směnné kurzy a provize (které mohou být až 2%). Výše obnosu, který si chcete brát s sebou, závisí na výši vašeho konta a také na tom, kolik vám vaše banka dovolí; maximální dovolená částka na den je u většiny bulharských bank obvykle 200 lv.

Platba kartami
I když používání kreditních karet pro nákupy není v Bulharsku zcela běžnou záležitostí jako na Západě nebo v severní Evropě, oblastí s nimi přibývá – obzvláště American Express, Visa a MasterCard. Tyto tři karty můžete použít ve výběrových restauracích, turisticky orientovaných obchodech se suvenýry, hotelích, ve firmách pronajímajících automobily, cestovních agenturách a u několika benzínových stanic. Všude jinde většinou ne, a to i navzdory cedulím označujících přijímání kreditních karet. Na používání kreditních karet výlučně v Bulharsku se nemůžete spoléhat. Plaťte s nimi pouze velké nákupy, nebo si na ně nechte poslat hotovost z bank. Některé hotely, když použijete kartu, si k vašemu účtu klidně připojí 5% přirážku.
Jestliže nemáte k dispozici bankomat, nebo se bojíte vaši kreditní kartu použít (aby vám ji nespolkl bankomat), využijte půjček, jež poskytují některé hlavní banky v celé zemi (půjčují pouze leva), ale i některé směnárny valut. Poplatek činí asi 4% a možná vám bude naúčtována taxa i od vaší banky.


Zajímavé odkazy

Aktuální kurzy měn
Bulharská národní banka