Bulharsko


Informace

Zatímco možné nebezpečí může vypadat docela hrozivě, jiné problémy než bolesti žaludku zažívá pouze několik cestovatelů.
Bulharsko je docela zdravým místem pro cestování do okolí. Každé velkoměsto a větší město má státní nemocnici s přijatelným – třebaže ne s vynikajícím – standardem. Menší města a vesnice možná mají kliniky, ale místní obyvatelé s vážnějšími potížemi raději cestují do větších měst s lepším vybavením. V Sofii sídlí soukromé nemocnice s vyšší kvalitou, ale ty jsou poměrně dosti drahé, a pohotovost Pirogov (tel. 140). Pokud máte problém s nalezením nemocnic, taxikáři vám vždy poradí.
Ačkoliv doktoři ve státních nemocnicích jsou dobře vzdělaní a oddaní své práci a většinou mluví německy nebo anglicky („Military Hospital“ v Sofii – ul. St. Georgs Sofiski), vybavení může být nedostačující a zastaralé. Mnohé kliniky mají nade dveřmi napsané slovo „doctor“ (v angličtině) a kromě toho hlavním ukazatelem je červený blikající kříž. Nicméně pokud máte opravdu vážné potíže, zeptejte se na české ambasádě, jakou by vám doporučili nemocnici, kliniku, doktora či zubaře. V extrémních situacích se může stát, že budete muset být převezeni do České republiky.
Cizinci z Belgie, České republiky, Maďarska, Polska a Anglie mohou obdržet lékařské ošetření ve státních nemocnicích bez jakéhokoliv poplatku (ale léky se platí extra).
Zubní kliniky jsou označené podobně, ale najdete je velice snadno. Lékárny jsou běžné, ale ve velkoměstech a větších městech jsou lépe zásobované modernějšími léky. Mnoho léků, jako u nás, můžete v lékárně (apteca) zakoupit bez předpisu od doktora.


V Bulharsku existuje více druhů zdravotních středisek – státní a soukromé nemocnice, kliniky, obvodní lékaři. Nejlepší péči vám poskytnou v soukromých nemocničních zařízeních, ale v nich se musí platit. Přijatelné standardy mají i ve státních nemocnicích. Pokud vám není nic vážného, jděte tam. Nemusí se tam podle dvoustranné dohody s Českou republikou platit. V malých městech a vesnicích najdete kliniky. Jejich úroveň nikdy není stoprocentní, proto i zdejší obyvatelé jezdí s vážnějšími potížemi do velkoměst do lépe vybavených nemocnic s kvalifikovanějším personálem.
Nikdy nepodceňujte svá zranění a potíže a raději si do lepší nemocnice zajeďte. Pokud jste na pochybách, zajeďte se zeptat na Českou ambasádu, kde vám pomohou nemocnici vybrat.

Jak to funguje s pojištěním
Před každou cestou je určitě rozumné zaplatit si cestovní pojištění, do kterého jsou zahrnuty krádeže, ztráty a léčebné výlohy. Některé pojistky nabízí nižší nebo vyšší možnosti pro léčebné výdaje. Ty vyšší se ale spíše hodí pro země, jako jsou Spojené státy americké, kde se platí extrémně vysoké výdaje za lékařské ošetření. Některá pojištění konkrétně vylučují nebezpečné aktivity, do kterých může být zahrnuto sportovní potápění, jízda na motorce, a dokonce i obtížné pěší výlety. Místně získané oprávnění pro motorku také některým pojistkám není kompetentní.
Vaše pojišťovna vám na základě povinného zdravotního pojištění proplatí pouze nutné a neodkladné léčení v cizině, a to jen do výše nákladů na stejný druh ošetření u nás. V Bulharsku jsou bohužel náklady na ošetření vyšší, proto se můžete i z banálního lékařského zákroku zadlužit. Těmto problémům se vyvarujete, pokud si sjednáte pojištění léčebných výloh přímo v Bulharsku u některé zdravotní či komerční pojišťovny. Výhodou tohoto pojištění je, že nemusíte provádět přímou úhradu ošetření. Výlohy za lékařské ošetření za vás zaplatí zahraniční partner příslušné pojišťovny, s nimž se v případě potřeby telefonicky spojíte. I tak si léky budete muset většinou hradit sami. Na základě dokladu vám je pojišťovna po návratu domů proplatí.
Ověřte si, že vaše pojistka hradí nutné převozy sanitkou i vrtulníkem zpátky domů. Pokud ne a budete tuto službu potřebovat, zaplatíte několik desítek tisíc.