Bulharsko


Informace

Jídlo:
Restaurace jsou sice na dobré hygienické úrovni, ale stejně než sníte ovoce nebo zeleninu, určitě si ji nezapomeňte omýt v čisté vodě, anebo pokud to jde, tak oloupat. Dejte si pozor na zmrzlinu prodávanou na ulici. Je totiž docela možné, že se jim v tom horku rozteče a oni ji znovu zmrazují. S mlékem by mělo být nakládáno s nedůvěrou, jelikož často není pasterizované, ačkoliv převařené mléko, pokud jsou dodržovaná hygienická pravidla, je také dobré. Kromě toho čaj a káva by měly být v pořádku, poněvadž voda by měla být vždy ošetřena varem.

Voda
Ve velkých městech je k pití vhodná i voda z kohoutku. Možná nebude mít skvělou chuť, ale určitě nezpůsobí žádné bolesti. Nicméně zřetel by měl být brán na menší vesnice a na vzdálená místa, jako jsou kláštery, kde je vodovodní potrubí možná tak staré, jako budova sama. Ideálním zdrojem pitné vody jsou fontány v městských parcích a před kostely i kláštery. Můžete si z nich i znovu naplnit láhev. Vodní trysky známé jako cheshma často najdete podél hlavních ulic. Ty rovněž nabízí stále dodávanou čistou, lahodnou a bezpečnou vodu.
Jestliže jste na pochybách, tak si vodu důkladně převařte nebo přefiltrujte. Ovšem musíte počítat s tím, že ve vyšších nadmořských výškách se voda vaří už při nižších teplotách, a tak může hrozit, že se bakterie nezničí všechny. Jinak plastové láhve s minerální vodou zakoupíte všude.
Pokuste se opravdu vyvarovat jiné vodě než pitné, protože s požitím špatné vody se mohou přinejlepším dostavit střevní potíže.