Bulharsko


Informace

Bulhaři zatím mají přibližně 37 tisíc kilometrů povrchově upravených cest, z nichž 530 km je dálnic, 6700 km národních silnic a 29000 km vedlejších silnic. Všechny cesty jsou většinou asfaltované nebo dlážděné. Značení na zdejších komunikacích je ale matoucí a hlavně běžně psáno pouze cyrilicí. Naštěstí ve velkých městech se latinky dočkáte.
Řidiči jedoucí do Bulharska jsou povinni vlastnit platný cestovní pas, řidičský průkaz, technický průkaz vozidla, zelenou pojišťovací kartu a doklady pro případný karavan nebo přívěs. Pokud vozidlo není jeho, musí mít vystavenou plnou moc majitele. Povinná výbava v automobilu je potom výstražný trojúhelník a hasicí přístroj. Pokud se po Bulharsku chcete pohybovat v zimních obdobích, budete v určitých úsecích potřebovat sněhové řetězy (dle značek).
Ihned po překročení bulharských hranic se vybírají takzvané silniční poplatky. Není to všude stejné – závisí na trase a předpokládaném počtu najetých kilometrů. Na vydaném dokladu je uvedena SPZ a platnost do konce kalendářního roku.

Pokud přijede do Bulharska z Rumunska, musíte projet nádrží s desinfekcí. Za průjezd desinfekcí osobní automobil zaplatí asi 1,53 euro, mikrobus 3,58, autobus 5,11 a TIR 7,67 euro.
Nejvyšší povolené rychlosti se liší s typem vozidla. Také záleží na tom, jestli máte řidičský průkaz méně nebo více než 2 roky.

Rychlostní limity:

Druh vozidla Rychlost
ve městě, mimo město, na dálnicích
Motocykly 50 (50), 80 (70), 100 (100)
Osobní automobily 50 (50), 90 (70), 120 (100)
Autobusy a nákladní automobily 50 (50), 80 (70), 100 (100)

Poznámka: údaje v závorkách se vztahují na řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky.

Pokud tedy cestujete autem, určitě musíte být připoutaní a vaše děti do 12 let
nesmí sedět na sedadle vepředu. Jestliže jste řidič, nemáte povolenou vyšší hranici alkoholu v krvi než 0,5 promile.

Parkování
Další dopravní pravidlo říká, že na jednosměrné silnici je parkování dovoleno jen vlevo. Také existují modré zóny, ve kterých se parkování omezuje na lístky. Ty se dají koupit přímo na místě, anebo v kiosku. Mimo silnice se nesmí na pevných površích parkovat jinde, než v místě označeném „P“.


Porušovat dopravní pravidla se určitě nevyplatí, poněvadž bulharská vláda se
snaží o co největší příjmy z turistického ruchu. Podle toho také vypadají výše tamějších pokut, které jsou většinou vyšší než v Německu – a to už je co říct. Za překročení rychlostního limitu v přepočtu na české koruny zaplatíte 3481 – 34814 Kč, za špatné parkování 3481 – 34814 Kč, za sundání „botičky“ 17407 Kč, za jízdu pod vlivem alkoholu 3481 – 34814 Kč a za nepoužití bezpečnostních pásů až 3481 Kč. Způsobení zranění či smrti pod vlivem alkoholu se trestá vězením nebo odebráním řidičského oprávnění.

Pohonné hmoty
Určitě budete potřebovat také dočerpat pohonné hmoty. Nebude to téměř žádný problém – čerpací stanice najdete ve všech větších městech anebo stojí na hlavních silnicích v průměrných vzdálenostech 30 – 40 km. Některé jsou otevřeny po celý rok non – stop, ale ve většině ostatních budete muset počítat s tím, že vám načerpají pouze mezi 6.00 a 21.30 hodinou. Motoristé nesmějí užívat červených čerpadel, protože ta jsou určena pouze pro servisní vozidla. Oktanové číslo normálního benzinu je v Bulharsku nižší, a tak v případě pochybností je lepší tankovat benzin super. Bezolovnatý benzin se dá srovnávat s naším naturalem. Paliva se platí většinou v bulharské měně, ale některé zahraniční čerpací stanice, obzvláště Shell, přijímají i kreditní karty. Vlastníte-li automobil poháněný plynem, nemusíte zoufat. LPG stanice se v Bulharsku také vyskytují, ale zatím neexistuje jejich oficiální seznam.
Ceny (jsou pouze orientační) pohonných hmot jsou oproti pokutám doslova lidové. Za Super 91 zaplatíte přibližně 24.90 Kč, za Super 97 potom 28.55 Kč. Natural 95 stojí 24.20 Kč za litr, nafta 17.23 Kč a LPG vyjde na 13.93 Kč.