Barma / Myanmar


Informace

 V Myanmě je ubytování o něco dražší než v okolních státech (3-4 $ na osobu), protože guest-housy a hotýlky akreditované pro cizince musí mít určitý standart. Zdá se, že i samotné ceny jsou nějak regulované, protože smlouvat se dalo jen vyjímečně. Třeba v Baganu nám udělali nakonec o dolar nižší cenu, ale s prosbou, abysme to nikde nevykládali. Také není možné ubytovat dvě osoby v jednolůžkovém pokoji. V každém hotýlku musíte vždy vyplnit formulář s osobními údaji, odkud jedete, kolik dní zůstanete a kam máte namířeno. Ubytování lze platit v FEC nebo dolarech.

Ve větších, turisticky významných místech, není problém sehnat ubytování, protože se na vás po příjezdu okamžitě vrhnou dohazovači. Často se přitom můžete i dobře pobavit tím, jak o vás mezi sebou svedou boj. V méně významných místech však může být problém něco najít (Aungban, Kyapadaung), nebo tam může být jen drahé luxusní ubytování (Pindaya). Nouzově by určitě mělo být možné najít na noc útočiště v jakémkoli klášteře (osobní zkušenost ale nemáme).

My jsme vybírali vždy z nejlevnějších možností a i tak byla kvalita docela dobrá (...teda na Barmu) a úplně dostačující, samozřejmě nad nějakým tím švábem musíte přimhouřit oči. Jinak všude tekla voda, větráky na pokojích, obvykle snídaně v ceně (toasty, máslo, marmeláda, vajíčka, banány + čaj nebo káva). Tomuto popisu se vymyká pouze Mahabandoola GH - nejlevnější ubytování v Yangonu, tam se tmavou špinavou chodbou vyšplháte do 3. patra, kde mají pokoje bez oken jako v kriminále a otřesné příslušenství na chodbě, což vás rozhodně nenechá na pochybách, v jaké části světa jste. Doporučuji před tímto guest-housem udělat čelem vzad a popojít 20 m ke Garden GH na protějším rohu (o dolar dražší ale nesrovnatelně lepší).