Barma / Myanmar


Informace

V Yangonu je zcela bezkonkurenční představení v Karaweik Palace na jezeře Royal Lake - Kan Daw Kyi téměř v centru města (menší ze dvou hlavních jezer). Impozantní stylová stavba v podobě dvou obřích královských bárek nesoucích hlavní pagodovitou budovu na vodě je spojena mostem s pevninou, večer je nádherně nasvícena a odráží se v hladině jezera. Představení tanců, loutek, kouzelníků apod., vše tradiční, kostýmované. Jsou zde přepychově zdobené interiéry, skvělá bufetová večeře. V Yangonu je i řada jiných představení a podobná „plovoucí“ luxusní restaurace s představením je i v Mandalayi na hladině vodního městského opevnění
Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy myanmarské, čínské, evropské (zejména francouzské a italské), thajské a indické kuchyně. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 5 USD. Základem jídel je rýže na kari a zeleninový salát.
Barmská kuchyně hojně používá maso. Velké jídlo stojí v hospůdce kolem 1 USD, ve stánku na ulici asi 0,3 USD. Jídlo je obecně mnohem levnější, než v sousedním Thajsku, jeho chuť ale prý bohužel s thajskou kuchyní vůbec nemůže soupeřit. Okusit byste měli skvělé pivo Mandalay beer (0,6 l zhruba 1 USD) a domácí palmové víno htayei, za návštěvu stojí typické barmské čajovny.