Brazílie


Informace

Brazílie Brazilská příroda je oslavována a známa po celém světě. Je více než 55 00 druhů rostlin, 3000 druhů sladkovodních ryb a více než 520 druhů savců. To je více než v kterékoli jiné zemi na světě.
Žije tu 1622 druhů ptáků a 468 druhů plazů. Úchvatné je například i to, že v Brazíli můžete najít 10 – 15 milionů druhů hmyzu. Je tu 131 endemických druhů savců, 172 endemických druhů plazů a 294 endemických druhů obojživelníků. Neustále jsou objevovány nové a nové druhů živočichů a rostlin.
K velkým zvířatům patří jaguár, puma, nazývaná také stříbrným lvem, a býložravec tapír, nazývaný anta.

Bohužel je Brazílie také proslavená rozsáhlým ničením deštných pralesů a přírody všeobecně. Více než 100 druhů ptáků a 70 druhů savců jsou ohrožené vyhynutím.

Brazílie má pět důležitých ekosystémů: amazonský deštný prales, atlantický deštný prales, vyprahlá sušina a centrální savana a poslední je mokřinová oblast Pantalu.

Mravenečník
Mravenečník dosahuje délky až 2 metry. Má velký, dlouhý ocas pokrytý dlouhými chlupy. Živí se terminištěm. Patří k ohroženým druhů zvířat. Pohybuje se velmi pomalu, spí až 18 hodin denně, je velmi dobrý plavec.

Jaguár
Jaguár je masožravec. Dospělý mužský jedinec má ocas dlouhý až 2,5 m. váží kolem 120 kg, ženské pohlaví kolem 90 kg. Jaguár loví jen v noci, na velké vzdálenosti. Živí se opicemi, rybami, kapybarami, tapíry, jeleny, někdy je schopen ulovit dokonce i člověka. Jaguár je dobrý plavec.

Kapybara (Hydrochaeris hydrochaeris)
Kapybara je největším hlodavcem na světě. Váží kolem 70 kg a je dlouhá asi 1 metr. V obličeji připomíná prase. Nemá žádný ocas. Kapybara je býložravec a žije ve vodě a na souši. Kapybara žije ve velkých skupinách po 40 kusech. Existuje několik druhů kapybary.


Aligátor
V Brazílii žije pět druhů aligátorů. Živí se rybami, některými druhy ptáků a obojživelníky. Nejznámější druh je paraguajský kajman (caiman crocodeilus yacare).
V Amazonii žijí čtyři druhy kajmana. Největší je černý kajman (Melanosuchus niger), který je až 6 metrů dlouhý.
Nedoporučuje se krmit aligátory, nebo se k nim přibližovat. Můžou na lidi i zaútočit, takže buďte vždy opatrní.

Mořské želvy
V Brazílii se vyskytuje pět druhů želvy, všechny druhy jsou chráněné. Je tu také několik druhů sladkovodních želv.
Tartaruga Marinha je portugalský název želvy. TAMAR je název spolku na ochranu želv, který vznikl v roce 1980. Ve stanici v Praia do Forte je několik bazénků se želvami, které si tu můžete prohlédnout, stejně jako jejich hnízda. TAMAR projekt ochraňuje přes 600 želvích hnízd při pobřeží v délce 50 km. Tento spolek má celkem 19 stanic, které ochraňují želvy a želví hnízda a pomáhají líhnutí nových želv. Každá ze stanic má svůj konkrétní, speciální úkol. Spolek také kontroluje brazilské pobřeží a to proto, aby prodavači želvích vajec nevykrádali hnízda. V současnosti je to ilegální, přesto jsou vejce stále ještě prodávána a želví vejce jsou vyhlášenou pochoutkou.

Hyacint ara (anodorhynchus hyacinthiunus) papoušek hyacint ara
Brazílie je země, ve které se nachází nejvíce druhů papoušků na světě. Tento druh papouška - hyacint ara - je největším druhem na světě. Váží kolem 1,5 kilogramu a dosahuje velikosti až do jednoho metru. Nejvíce jich žije v oblasti Pantanalu – kolem 3000 kusů. Můžete ho zahlédnout, jak sedí na ovocném stromu nebo jak pojídá oříšky. Páry jsou si velmi nápomocni a všechny povinnosti si rozdělují mezi sebou.
První tři a půl měsíce svého života tráví hyacint ara ve svém hnízdě, ve kterém ho jeho rodiče krmí. Pak se pomalu učí létat a opouští své hnízdo. Sedmiletí jedinci zakládají svou vlastní rodinu. Většinou má samička dva potomky a jeden z nich se obvykle nedožívá dospělého věku. Mláďata se líhnou asi za 28 až 30 dní, a 40 % z nich je zničeno ostatními druhy ptáků nebo jinými živočichy. Kolem 800 000 tisíc těchto papoušků ročně je nelegálně prodáno po celém světě ročně.


kajman kajmanBrazílie
Řeka Amazonka poskytuje útočiště mnoho druhů živočichů. Mezi nimi je i šedivý delfín (Sotalia fluviatilis). Tento delfín je trochu menší než růžový. Žije v pobřežních vodách a v řekách.
Při brazilském pobřeží se vyskytuje také několik druhů velryb. Nejvíce u Santa Catariny, v oblasti jižní Bahie, ve státě Rio de Janeiro.

motýl v Amazonii motýl v AmazoniiNebezpečná zvířata
K nejnebezpečnějším jedovatým hadům, kteří dosahují délky 1,80 m, patří chřestýš, jararaca, psohlavec zelený, křovák urutu a další. Na brazilském území se můžeme také setkat s vampýrem, který saje krev hovězímu dobytku, menším zvířatům, lidem a hlavně je nebezpečný tím, že přenáší vzteklinu.
Ke hmyzu, který znesnadňuje v Brazílii život člověka, patří bodavky, moskyti, písečné blechy, ovádi, klíšťata, vosy, pavouci, štěnice, sarančata a cikády, vydávající nepříjemný ostrý zvuk.