Brazílie


Informace

Největší nebezpečí vám hrozí ve městech. V Brazílii je 70% chudiny a bezdomovců (prý z toho důvodu, že tam nejsou mrazy…), kteří jsou staženi ve velkých aglomeracích a zde se živí krádežemi. Pokud se ale nebudete pohybovat ve favelách (chudinské čtvrti) bez doprovodu a v noci po ulicích, tak vám velké nebezpečí nehrozí. Favely se většinou nacházejí na periférii měst. Výjimkou je Rio, kde se favely střídají s luxusními čtvrtěmi. Nebezpečné jsou prý v noci pláže v Riu.
Letenku a peníze je lépe mít uložené na bezpečném místě, nejlépe v nějaké ledvince na těle. Ve městech jsou kapsáři všude, nejvíce v metrech a na velkých plážích.
Na frekventovaných plážích je nutné nenechávat věci bez dozoru a nenechat si odlákat pozornost. Nejčastější trik je žádost o zapálení cigarety. Při koupání v moři si dávejte pozor na spodní proudy a hlavně si hlídejte zda stále stačíte a zda se nevzdalujete od břehu. Vlny jsou velké, proud je silný a vrátit se přes ně zpátky je často velice vyčerpávající.
Při konzumaci místních jídel zkontrolujte, zda jídlo není zkažené. Ovoce si raději kupujte jen ta, která jdou loupat.
Tekoucí voda z vodovodního řadu je sice nezávadná, lehce chlorovaná, přesto doporučujeme kupovat vodu v plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. V žádném případě nepijte vodu nabízenou na ulici a také si objednávejte nápoje bez ledu.
Dále se doporučuje pohybovat se po BFR s kopií cestovního dokladu. Nejlepší bude, když doklady zanecháte na bezpečném místě (např.hotelové trezory), nebudete mít pohromadě větší peněžní obnos, platební karty a cestovní šeky. Rovněž se nedoporučuje okázalé nošení fotografických přístrojů, kamer apod.. V případě okradení je nutné se ihned spojit s policií a nejbližším zastupitelským úřadem ČR (pro tento případ je vhodné nosit s sebou telefonní čísla těchto úřadů). Je nutné však být připraven na přepadení i během dne a na rušných turistických místech. Stává se to i kvůli malému peněžnímu obnosu. V těchto případech je naopak lepší mít připraven malý obnos peněz (10-20 reálů), který je lépe vydat a nebránit se. I děti, které přepadají, jsou připraveny použít zbraň.