Tanzanie


Informace

Letecká

Za nejspolehlivější místní leteckou společnost je považován Zan Air, který podobně jako Air Zanzibar létá nejen do Tanzanie, ale rovněž do keňské Nairobi. Další letecké společnosti Coastal Aviation a Precision Air provozují např. letecké linky mezi ostrovem Zanzibar a největšími tanzanskými městy, včetně měst Dar es Salaam a Arusha. Letenka do Arushi stojí přibližně 150 USD. V letadlech odbavovaných ze Zanzibaru je obvykle free seating (cestující si může sednout na kterékoli volné místo).

Železniční

Dnes už na Zanzibaru železnice není, ale v letech 1905 - 1930 tu jezdila parní lokomotiva na trase dlouhé 11 km, která vedla do městečka Bububu.

Lodní

Několik lodních společností se plaví mezi Zanzibarem a Dar es Salaam čtyřikrát denně. Trajekt pluje 1,5 hod a stojí 40 USD. Lodní lístky na hydrofoil mezi Zanzibarem a Dar es Salaam se prodávají v přístavu. Plavba motorovou plachetnicí dhow trvá ze Zanzibaru na ostrov Pemba do přístavu Mkoani 12 hodin. Pokud se na Zanzibar poplavíte z Mombasy, trvá to rovněž 12 hodin. Při výletech na konkrétní ostrovy se platí přístavní taxy (asi 1 USD).

Autobusová

Transfery z letiště do jednotlivých lokalit obstarávají minibusy („matatu"). Některé trasy nejsou plně asfaltované, proto je cesta zdlouhavá a vyžaduje pochopení pasažérů. Místní lidé používají běžně jako autobusy náklaďáky („dalladalla") s dřevěnými lavicemi pod plachtou. Je to nepohodlný, nepříliš bezpečný, ale pro ně nejlevnější způsob dopravy (počítejte 1 USD/osobu).

Městská doprava

Mezi letištěm a hlavním městem jezdí autobusy označené „U".

Taxi

Taxíky jsou všudypřítomné. Jízda po městě stojí přibližně 1 až 2 USD, mimo město 20 až 30 USD, jízda taxíkem z letiště do centra vyjde na 40 USD. Obráceným směrem, z hotelů na letiště, sbírají individuální zákazníky rovněž tzv. „shared taxi" (přibližně 5 USD/osobu). Jejich jízdní řády sdělí zájemcům v hotelové recepci. Taxík je možné rovněž pronajmout na individuální výlet po ostrově, přičemž cenu vždy zásadně dohodněte předem.