Tanzanie


Informace

Kamenné město (Zanzibar City)

Historické jádro hlavního města státního celku Zanzibar, chráněné UNESCO je fascinujícím labyrintem křivolakých úzkých uliček, lemovaných nabílenými domy z mořských korálů, s typickými vystupujícími balkóny a nádherně vyřezávanými dveřmi z masivního dřeva. Najdeme zde nespočet obchůdků se suvenýry, bazarů, dvorků a náměstíček, pevnost, dva bývalé sultánské paláce, impozantní koloniální domy, spousta ambasád a více než 50 funkčních mešit. Cenné památky jsou Beit-el-Ajaib (Dům zázraků) v bývalém sultánově paláci (1883), masivní arabská pevnost vybudovaná původně Portugalci (1700), anglikánská katedrála (1877) postavená misionáři), římsko-katolická katedrála sv. Josefa (1896), mešita Msikiti wa Balnara (1831-1890), mešita Agha Khan, národní muzeum zaměřené na historii ostrova a Livingstonův dům (místo, odkud se roku 1866 vydal na expedici, při níž mj. objevil jezero Tanganjika). Dnes tu sídlí Centrála turistického ruchu celého Zanzibaru.
Nedaleko pobřeží od Zanzibar City se nachází celkem sedm ostrovů, obklopených korálovými útesy. Tři z nich jsou jen nízké písčiny, mizející za přílivu pod hladinou, ale další čtyři, včetně ostrova Chumbe, kde je maják, jsou zalesněné a s malými překrásnými plážemi. Nejznámější z nich je Changu, nazývaný Vězeňský ostrov, neboť byl využíván Araby k držení otroků. Pro nádherné pláže (a obří sloní želvy) je oblíbeným výletním místem, je zde několik restaurací a platí se vstupné („přístavní taxa"). Ostrov Bawe má pláž na svém severním cípu, je to údajně nejlepší místo pro šnorchlování z celého souostroví Zanzibar a rovněž na něj se platí vstup. Ostrov Chumbe, vyhlášený s okolím jako mořský národní park, je vyhlášenou potápěčskou lokalitou a krásné pláže jsou zejména na jeho východním pobřeží. Ostrov Mnemba (mořský národní park) leží východně od ostrova Zanzibar (Unguja), přibližně na úrovni Kendwy. Má sice průměr jen 500 metrů, ale pyšní se vlastním korálovým útesem. Pobřeží Matemwe, naproti němuž leží, je poseto bizarními baobaby.

Kizimkazi

Rybářská vesnice ležící na jihozápadním pobřeží ostrova Zanzibar byla do 17. století jeho hlavním městem. Nedaleko leží zříceniny mešity Shirazi Dimbani, kterou nápis kolem mihrábu datuje do roku 1107, takže je považována za nejstarší ve východní Africe. Cestovní kanceláře sem pořádají dopolední (půldenní) výlety, protože zde lze nejen pozorovat delfíny z lodiček, ale si s nimi přímo v oceánu zaplavat. Šance je vysoká, dle dlouhodobé statistiky 80 %.
Paje

Rybářská vesnice v jižní části východního pobřeží Zanzibaru, kde se dlouhé bílé pláže pozvolna svažují do tyrkysového moře. Je tu malé plážové letovisko, pěkné korálové útesy a úžasné koupání.