Egypt


Informace

moderní Egypťané jsou hrdi na svou historii moderní Egypťané jsou hrdi na svou historiiobyvatelé Luxoru obyvatelé Luxoru99 % obyvatelstva tvoří Egypťané (muslimové). Núbijci jsou starodávný národ, který žije na hranici mezi Temnou Afrikou a arabským světem. Za časů faraónů platila Núbie za zásobárnu zlata. Severní část Núbije byla připojena k egyptskému státu, za správce byli dosazováni guvernéři. Ti se osamostatnili a založili království země Kuš. Bezohledné vykořisťování Núbijců se vymstilo. Núbijci se spojili s Hyksósy proti faraónům. Se zánikem Nové říše získala Núbie nezávislost. V současnosti se Núbijci přesídlili do Kóm Omba nebo se usadili za hranicí Súdánu. To proto, že vodní nádrž v Asuánu zaplavila jejich původní oblast osídlení. Většina Núbijců žije z turistického ruchu, někteří odešli za zaměstnáním do Káhiry.
Beduíni přesídlili z arabského pobřeží a usadili se v izolovaných oblastech, které jsou pro obživu nejtvrdší, např.Západní a Východní poušť a Sinaj. V současnosti žije v Egyptě kolem 500 000 Beduínů. Žijí kočovným způsobem.
Berberové se usadili na západě země a kolem oázy Siwa. Je to poměrně malá skupina. Zachovali si svoje zvyky a svůj jazyk, přestože většina z nich mluví arabsky.Zajímavé odkazy

Odkaz na info o kultuře beduínů