Turecko


Informace

Na západě země se nachází klimatické území kolem Marmarského moře s teplotními extrémy do 40,5°C maximum a -16,1°C minimum a vlhkost vzduchu je druhou nejvyšší v zemi s průměrnou roční vlhkostí 73%.
Maximální a minimální teploty při pobřeží Egejského moře se během roku pohybují mezi 42,7°C a -8,2°C s průměrnou 69% vlhkostí vzduchu.
Pobřeží Středozemního moře je o něco teplejší a to zejména na východě, kde se setkáte i s výraznou vlhkostí vzduchu a teplotami mezi 44,6°C a -4,6°C.
Do Střední Anatolie, kde leží i hlavní město Ankara, každoročně zavítá horké a suché léto a zima je naopak velmi chladná, nejlepším obdobím je pozdní jaro a počátek podzimu. Teploty se v průměru pohybují mezi 40°C a -24,9°C.
Břehy Černého moře leží pod tíhou největších deštných srážek a nejvyšší vlhkostí vzduchu. Podnebí zde připomíná Střední Evropu, i když přeci jen o něco teplejší. Maximální teploty jsou 40,5°C, minimální -8°C.
Ve východních částech země panuje zima téměř neustále, kromě období od června do září, s průměrnou roční teplotou 9,5°C, ale teploty se zde mohou vyšplhat až na 38°C nebo klesnout na neuvěřitelných -43,2°C.