Turecko


Informace

Ubytování a doprava jsou v Turecku na velmi dobré, až bych řekla vynikající úrovni. Ceny nejsou příliš vysoké a nabídka je pestrá. Turecko je velmi dobře zařízeno pro cestování batůžkářů.

NOCLEH

Většinou jsme spávali v levnějších hotelech, ale vyzkoušeli jsme i pár tureckých kempů.

Hotely
Sehnat bydlení nebyl v podstatě v žádném místě příliš velký problém, ve více turistických lokalitách jako třeba Istanbulu je nejlepší hledat ráno do doby chek-outu. Večer už bývá dost plno, ale něco se při takovém množství hotýlků vždycky najde. Většinou bývá k dispozici internet, praní prádla a nabídka výletů a aktivit.

Nejlepší je vyhnout se hotelovým nahaněčům, kteří někde můžou velmi silně neodbytní. „Nejhorší“ zážitek v tomto směru máme z Pamukkale, kde vypadalo, že naháněče jistého hotelu budeme asi muset srazit z motorky. Živí se tak hodně mladých kluků a někdy se vydávají za „majitele“. Na druhou stranu provozovatelé či majitelé mnoha dobrých hotýlků často čekají u přijíždějících autobusů a snaží se sehnat klienty. Rozeznat jedny od druhých je těžké. Pokud s někým mluvíte je asi nejlepší dát na svůj dojem a na to jak na vás člověk reprezentující hotel působí. Skuteční majitelé většinou netlačí přespříliš, takže vemte si letáček, mrkněte se do průvodce a pokud se vám nabídka zdá dobrá, tak se zajděte podívat a pak se rozhodněte. Další praxí je, že majitelé z jednotlivých měst si mezi sebou dohazují klienty. Při odjezdu z hotelu se vás často zeptají kam míříte a doporučí spřátelený hotel.
Kempy
Kempinky většinou najdete v místech s vyšším výskytem turistů. Větší množství jich je v západní části země, ale kempy jsou i na východě. Pokud není k dispozici přímo kemp, často je možnost u nějakého hotýlku postavit stan za nějaký menší poplatek. Vybavení a úroveň kempů se pohybuje od dobrých přes přijatelné až po jednoduchá lesní tábořiště. Ceny za kempy byly poměrně lidové.

Příklady cen:
Trója: kemp u vesnice Güzelyari u Troje směrem od Çanakkale, 15TR za 4 lidi a 1 auto. Jednoduché liduprázdné stinné tábořiště, soc.zařízení vcelku ušlo. Výběrčí poplatku sídlí v budce, která je zároveň něco jako bufet, kde případně uvaří i dobrou večeři. Poblíž byl ještě minimálně jeden další kemp a jedna možnost táboření za poplatek a zahradě u restaurace.
Ayvalik: Roxy Camping v Çamliku u Ayvaliku - 15TR za 4 lidi a 1 auto. Menší rodinný kemp, sociálky skutečně nic moc, pláž se ke koupání nehodí, dobrá byla snad jen cena. Vedle byl ještě jeden podobný. Lepší úroveň jevil Adar Camping na ostrově Alibey. Koupání by tady šlo, i když trochu hlava na hlavě, sociálky taky slušné. Ceny ovšem vyšší: 7TR/osobu, 3TR/stan, 3TR/auto.
Selçuk: Garden Kemping - 4TR/osobu, 4TR/stan, 2TR/auto. Vypadal dobře, ale trochu špatně se hledá. Je sice v podstatě ještě v Selçuku, ale vede sem něco jako polňačka. V nedalekém Pamuçaku na pobřeží je také kemp, ale v létě děsně přeplněný, hlava na hlavě a randál. Ceny nic moc levné.