Turecko


Informace

Početní stav JANDARMA tvoří 70 000 aktivních 50 000 záložník četníků (1994), kteří jsou rozmístěny v 13 regionálních velitelství zahrnující 66 provincií. V zemi je na 3 600 četnických stanic a dále dvě pohraniční divize JANDARMA. Občan se jejich pomoci dovolá na tísňové lince 156. Personál četnictva je vybírán z řad armády, důstojníci z kadetů během druhého roku na vojenské akademii, po které je čeká půl roku v pěchotním výcvikovém středisku a 4 měsíce ve velitelské škole. Poddůstojníci jsou zase vybíráni z vojáků s minimem jednoho roku služby a absolvování 5 měsíční výcvik v škole JANDARMA.

Turecké četnictvo také disponuje zvláštními jednotkami, které spadají pod označení ÖZEL HAREKAT (Speciální operace) a jedná se o tzv. ÖZEL JANDARMA KOMANDO BOLUGU, což je hlavní protiteroristická jednotka, která je ve formě rot rozmístěna v regionálních velitelství. Výcvik probíhá ve škole četnictva ve Foca a do jejich řad jsou přijímáni příslušníci armádních zvláštních jednotek PARASUTCU KOMANDO (3 brigády) s minimálním rokem služby. Jednotka byla samozřejmě nasazena proti kurdským separatistům z PKK (Kurdské strany pracujících).

Druhou složkou je Národní policie, jenž také disponuje zvláštními jednotkami, opět pod souhrnným označením ÖZEL HAREKAT. První takováto jednotka byla založena v roce 1982 nejen s úkolem boje proti terorismu a organizované kriminalitě, ale i k případnému potlačování vnitřních nepokojů (např. puče). Jednotlivé týmy ÖZEL HAREKAT byly nejprve rozmístěny ve velkoměstech jako Istambul, Ankara a Izmir, kde byla vysoká kriminalita. V souvislosti s nárustem teroristických útoků v roce 1983 došlo k reorganizaci těchto týmů, kdy došlo i k modernizaci jejich výstroje a výzbroje (SSG-63, Dragunov SVD, UZI, M 16A2 s M 203, G-3, HK-23E, HK-63, Franchi SPAS ).

POLIS ÖZEL HAREKAT tvoří řadoví policisté vykonávající běžnou činnost, což je obdoba s počátkem amerických SWAT Los Angeles, případně vídeňské WEGA. Kromě toho mají turecké bezpečnostní síly určité specifikum, a to v Istambulu, kde pro hustý a skoro neprostupný provoz došlo na základě analýzy k vytvoření tzv. Motorcycle Counter-Terrorist Team, což je moderní tým protiteroristických bojovníků, který používá k rychlému nasazení motocykly. Později tuto praxi, která se velice osvědčila, převzala i izraelská policie.