Turecko


Informace

Obchodování v Turecku má zhruba tři způsoby: prodej v kamenných obchodech, prodej na bazaru a prodej "potulnými" obchodníky.
První druh mimo jiné znamená, že na zboží je deklarovaná cena a jeho kvalita a původ jsou spolehlivé. V těchto obchodem se doporučuje kupovat zlato a dražší kožené věci. Na zlatnických krámech například bývá certifikát, že majitel je členem cechu zlatníků. To je zárukou, že šperk je opravdu pravý.
Na bazarech najdete veškeré druhy zboží - od parfémů přez sady hrnců, potraviny, hedvábí až po koberce a starožitnosti. Asi by však nebylo moudré kupovat větší cennosti, kromě potravin a drobných suvenýrů. Pokud jde o chodící prodavače, vyskytují se hlavně na turisticky atraktivních místech, například u amfiteátrů, nebo u parkovišť autobusů. Tam skutečně berou turisty útokem, ale máme ověřené, že stačí dostatečně rezolutně říct, že nechcete nic koupit a záležitost je vyřešena.
Zvláštní kapitolou jsou malé děti, které někdy chodí za turisty po antických ruinách a nabízejí jim věnečky z lučních květin. Mylně jsme si to vykládali jako přátelské gesto - když se nedočkaly drobných, dávaly to dost jasně najevo