Turecko


Informace

Dopravní předpisy jsou obdobné těm v ČR, v praxi se však často nerespektují. Velmi ostražití by měli být chodci, protože v Turecku je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla”. Při řízení automobilu doporučujeme zohlednit další specifika zdejšího dopravního provozu: svou přítomnost dává řidič ostatním na vědomí troubením, použití světelné signalizace neznamená dávání přednosti, ale právě naopak. Pokud řidič před vámi signalizuje levým blinkrem, nemusí to znamenat pouze jeho odbočení vlevo, ale také může dávat najevo, že jej lze předjet.
Povinnou výbavou jsou dva červené výstražné trojúhelníky (jeden před vozidlo, jeden za ně). Maximální povolená rychlost ve městech a obcích je 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na dálnici 120 km/h. Povolené množství alkoholu v krvi 0,5 promile. Na kruhovém objezdu a na křižovatkách platí přednost zprava. Místní řidiči předpisy ani světelné signály nerespektují a jezdí agresivně, silnice obecně jsou ve špatném stavu, neosvětlené, klikaté, pohybují se po nich volně stáda koz i jiná zatoulaná zvířata, zkrátka řízení vyžaduje maximální předvídavost a pevné nervy. Jízda po setmění je riskantní a jízdu v noci důrazně nedoporučujeme. Za použití některých silnic se platí poplatek.
Směrové ukazatele jsou sporadické, dopravní značky jsou mezinárodní jen částečně. Parkování ve městech je problém. Benzín je levný, ale čerpací stanice bývají daleko od sebe. Užitečné výrazy: durmak yasaktir (zákaz zastavení), yol yapimi (práce na silnici), dikkat (nebezpečí), yavas (zpomalte), tek yön (jednosměrka), giremez (zákaz vjezdu), sehir merkezi (centrum města). Dále by se vám mohly hodit: motor yagi (olej), lastik (pneumatika), frenler (brzdy), calismiyor (nefunguje to) a doldurum (natankujte).