Turecko


Informace

Turecká republika nemá uzavřenou mezinárodní dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče a to ani v případě neodkladné péče v případě ohrožení života, za jaké – koliv zdravotní služby budete platit. Proto je rozumné uzavřít cestovní připojištění, v případě dlouhodobějšího pobytu u Social Saglik Kurumu, což je státní turecká zdravotní pojišťovna nebo v soukromém sektoru.Všeobecně jsou státní zdravotnická střediska na přiměřené úrovni, soukromý sektor poskytuje služby evropského standartu.

Mezinárodní očkovací průkaz pro vstup do Tuniska se nevyžaduje.

Turista by si měl dát pozor na klimatické podmínky. Horko a velmi intenzivní sluneční záření může vést pro českého občana zvyklého mírnému podnebí k popáleninám kůže a dehydrataci. Všeobecně při pobytů je doporučováno první dny se nevystavovat slunečním paprskům na dobu delší jak 20 minut, používání opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem, nošení slunečných brýlí, klobouku a volnější bavlněné světlé oblečení je samozřejmostí. Dodržovat zvýšený pitný režim, aspoň 4 až 5 litrů tekutin. Pitná voda v Turecku se dá sehnat velice jednoduše bud u pouličních prodejců balená nebo pitná u mešit. Ve velkých městech, kde se kanalizace mísí s vodovodní síti, je rozumnější nepít vodu z kohoutku, studenou vodu s ledem, dále nejíst ovoce či zeleninu, kterou nemůžete bezpečně umýt balenou vodou nebo oloupat.

Malé procento turistů se i přes všechna opatření nevyhne střevním potížím, občas doprovázeným zvracením, bolestí hlavy a horečkami. Je to obvykle spojeno se změnou klimatu a stravovacích návyků. Především to může být problém u děti a starších lidi, průjem a nedostatečný příjem tekutin vede k velmi rychlé dehydratací.Přesto, že ptačí chřipka je v Turecku již vymýcená, přesto by jste neměli jíst tepelně nedostatečně zpracované kuřecí maso a výrobky. Dále by jste se měli vyhnout přímému styku s nemocnou či mrtvou drůbeži a prostředí, kde se tato drůbež vyskytovala.

Dále by jste neměli při zapnuté klimatizaci nastavovat velký teplotní rozdíl mezi ulici a hotelovým pokojem.