Turecko


Informace

Nejlepším obdobím je jaro a podzim, přibližně od dubna do června a od září do října. Letní měsíce sebou přinášejí příliš horké a dusné počasí pro všechny aktivity, tedy kromě vodních sportů, a zimní zimní zase příliš chladné, možná lépe říci mrznoucí. I přesto probíhá hlavní turistická sezóna během léta a všechna přímořská letoviska, archeologické památky a města se zaplní turisty.
Pokud se rozhodnete cestovat během jarních a podzimních měsíců, vyhnete se tomuto turistickému šílení a i moře zůstává dostatečně teplé pro vodní radovánky v moři. Letní období je nejvhodnější pro cestování ve východních oblastech země, kam se jezdí za příjemným podnebím a nesetkáte se zde s takovými davy jako na západním nebo jížním pobřeží.
Naopak v zimě a prvních jarních měsících byste se měli této části země vyhnout, tedy pokud na to nejste důkladně připraveni, protože kvůli množství napadaného sněhu mohou být některé silnice a horské přejezdy uzavřeny.

Počasí v Turecku vládne po většinu roku příznivé pro všechny turistické aktivity. Pro relaxaci na plážích a vodní sporty jsou samozřejmě jedinou možností letní měsíce, ale budete mile překvapeni i během jarních a podzimních.

Leden - velmi chladné až mrznoucí počasí, kdy se větší města nacházejí pod tíhou inverzí. Tento měsíc nebývá nejvhodnějším k návštěvě. Celá východní část Turecka se podobá jednomu velkému ledovci a hlavní město Ankara a zbytek Anatolské náhorní roviny bývá pokryt sněhem.
Únor - prší téměř po celém území Turecka a můžete počítat s velmi chladným a nepříjemným počasím. Opravdové radovánky si užijete snad jen uvnitř budov a samozřejmě v lyžařských centrech.
Březen – stále ještě probíhá dešťové období na většině území, ale určitě naleznete i pár jasných chvílí při jížním pobřeží Egejského moře a samozřejmě při pobřeží moře Středozemního.
Duben – během tohoto měsíce se začíná výrazně oteplovat, kromě východu země, kde stále vládne chladné podnebí. Stále se ještě můžete setkat s deštěm, ale také s prvními jarními květinami v celé Anatolské náhorní rovině. Vody Egejského a Středozemního moře se oteplují do příjemných teplot, vhodných i pro koupání. Začínají se uskutečňovat první autobusové exkurse a zájezdy.
Květen – květen obvykle přináší překrásné počasí po celé zemi, s malými šancemi na déšť, kromě stále chladného východního území. Během tohoto měsíce se doporučuje navštívit slunný a bezdeštný jihovýchod země. Začíná se pomalu rozbíhat turistická sezóna.
Červen – počasí je přímo pohádkové, i když někdy až příliš horké, s deštěm se setkáte pouze ojediněle, kromě pobřeží Černého moře.
Červenec – krásné slunečné a horké počasí s nikdy nekončící průzračně modrou oblohou. Voda všech pobřeží je přijemně teplá a veškré pláže i kulturní památky se hemží turisty.
Srpen – horké slunné počasí. Toto je nejlepší čas vyrazit na východ země, abyste se vyhnuli davům turistů a zavítali za příjemným počasím.
Září – počasí je stále teplé a příjemné s mírným ochlazením ke konci měsíce. Voda je stále jako stvořená k vodním sportům a v hlavních turistických destinacích se stále pohybuje dostatek turistů.
Říjen – počasí stvořené pro všechny turistické aktivity, obloha téměř bez mráčku. Období deštů přichází někdy kolem poloviny nebo pozdější části měsíce.
Listopad – počasí je mírné, ale příjemné s chladnými až teplými dny a v noci se ochlazuje. Měli byste počítat s nějakým tím deštěm, ale pokud budete mít štěstí, můžete prožít pozdní plážové prázdniny.
Prosinec – chladné až mrazivé dny i noci, příjemnějsí podnebí naleznete pouze na pobřeží Středozemního moře. Počítejte s temnou oblohou a neustávajícím deštěm.


predpoved pocasi, předpověď počasí