Tunisko


Informace

Tunisko je pod vlivem dvou protichůdných klimat. Na severu převládá subtropické středomořské a oproti tomu na jihu, je kontinentální, tropické a suché. Na severu je teplé léto a dlouhá mírná zima. Hory na severozápadě země jsou většinou zasněžené. Je zde i poměrně velké množství dešťových srážek, které spadnou hlavně během zimy. Zemědělsky úrodná oblast se nazývá Tell a spadne zde ročně okolo 600 mm srážek. Nejdeštivějším místem je Ain Draham, kde spadne i přes 1 500 mm srážek za rok. Čím víc se budeme přibližovat k jihu do vnitrozemí, tím více budeme pociťovat změnu podnebí. Podnebí bude stále sušší a teplejší. Mezi středomořským a saharským podnebím se rozkládá pás stepi. Srážkové úhrny za rok se pohybují mezi 200 – 400 mm za rok. Na jihu, kde začíná Sahara, je typické kontinentální suché počasí. Roční úhrn srážek není vyšší než 100 mm za rok. Jsou místa, kde nezaprší i několik let.
Tunis leží ve směru poledníků, to znamená, že rozdíly teplot jsou občas výrazné. Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí nejsou tak drastické na severu, tak jako na jihu. Na Sahaře, kdy se teplota během dne může vyšplhat až přes čtyřicítku, nás v noci může překvapit i teplota blízko bodu mrazu nebo i těsně pod nulou.
Plachtění, surfování, potápění, golf, návštěvy archeologických míst, pouště a oáz, je nejlepší podniknout mezi říjnem a květnem, kdy se teploty pohybují v rozmezí 12 – 28 stupňů Celsia.
Jaro, které trvá od března do května, přináší především nádhernou podívanou, kterou zprostředkovávají divoce kvetoucí květiny. Na podzim, od října do prosince, nabízí Tunis krásně vyhřáté moře. Od června do září je zde nejtepleji, vrchol léta přichází v srpnu. Toto období je vhodné pouze pro osvěžující koupání v moři a slunění.
Průměrná zimní teplota je okolo 13 stupňů Celsia a průměrná letní 26 stupňů Celsia.

Průměrné hodnoty slunečního záření:
Leden – 5 hodin
Únor – 6 hodin
Březen – 7 hodin
Duben – 7 hodin
Květen – 10 hodin
Červen – 11 hodin
Červenec – 12 hodin
Srpen – 10 hodin
Září – 8 hodin
Říjen – 6 hodin
Listopad – 5 hodin
Prosinec – 5 hodin

Průměrné teploty v ° C:
Leden – 15
Únor – 15
Březen – 16
Duben – 18
Květen – 22
Červen – 25
Červenec – 28
Srpen – 30
Září – 27
Říjen – 23
Listopad – 18
Prosinec - 14

Tip: pokud se rozhodnete použít odkaz "Odkaz na info o počasí v Tunisku", do vyhledávače napište Tunisia ne Tunis.

Zajímavé odkazy

Odkaz na info o počasí v Tunisku - česky