Tunisko


Informace

V Tunisu je k dispozici velká škála ubytovacích kapacit, od jednoduchých kempů po luxusní plážové rezorty.
Kempy
Kempování zde není tak pohodlné jako v ostatních částech Středomoří. Existuje zde pouze několik oficiálních kempů, ale ty mají opravdu jen základní vybavení. Nacházejí se u hlavních turistických středisek Hammam, Nabeul, Hammamet, Zarzis, Gabes nebo Douz. Kempovat můžete kdekoliv, kde je to bezpečné a kde máte svolení majitele. Nocování pod širákem je možné doporučit v okolí Raf Raf a Ghar el-Melh, poblíž Bizerte a také na odlehlých plážích severního pobřeží. Toto ale neplatí o plážích na poloostrově Cap Bon.
Hostely
Hostely jsou určeny pro mladé lidi do 26 let. Hostely se v Tunisu dělí do dvou skupin. Naleznete zde auberges de jeunesse, které patří organizaci Hostelling International a vládou spravované hostely maisons de jeunes. Mnohdy jsou tyto dva typy odlišné.
Doporučován je první typ hostelu. Většina z nich leží na atraktivních místech, ve středu města, například v krásné tuniské medině nebo v funduq – domech používaných pro obchodníky z karavan na Djerbě. Jiné jsou například na pláži v Nabeulu nebo Remelu. Ve velké sezóně je v některých hostelech pravidlem, že si zde musíte zaplatit nejméně tři noci.
Maisons de jeunes jsou mnohem hůře vybavené a nejsou ani na atraktivních místech. Jediným důvodem proč je využít je to, že na některých místech to jsou jedinou možností levného ubytování. Na některých místech se maison des jeunes rozvinuly v tzv. centre des stages et vacanses, což jsou prázdninové kempy, které v sobě kombinují hostel a kemp. Najdete je například v oáze Gabes, na poloostově Cap Bon a také na ostrově Djerba.

Hotely
Také hotely se dělí na dvě skupiny. Jsou to klasifikované hotely, které jsou od jedné do pěti hvězdiček a neklasifikované hotely, které se označuji písmeny NC (nonclassifié). Neznamená to samozřejmě, že neklasifikované hotely by musely být automaticky nejhorší.
Nejlevnější hotely najdete většinou v centrech měst. Jejich vybavení je jednoduché, často nemají ani sprchu. Na pokoji je většinou několik postelí. Pokud chcete mít celý pokoj pro sebe, budete muset většinou zaplatit za všechny postele. Tento typ ubytování se nedoporučuje, zejména pro ženy.
Většina hotelů je však označena hvězdičkami. Jedno a dvou hvězdičkové hotely jsou většinou staré budovy postavené za koloniálních časů. Jsou oblíbené mezi místními obchodníky a také mezi turisty, kteří potřebují jen postel a sprchu. Většinou jsou poměrně čisté. Tříhvězdičkové hotely jsou většinou využívány jen cizinci. Čtyř a pěti hvězdičkové hotely jsou vybaveny podle celosvětového standardu.
Většina hotelů pořádá každý večer zábavní program a přes den možnost aerobiku nebo jiné sportovní či kulturní vyžití. Recepční mluví francouzsky a italsky. Ve většině případů i anglicky a německy. V recepci lze získat všechny informace a bývá tam i směnárna a sejf na cenné věci. Tento hotelový trezor se vyplatí pronajmout.
Většina hotelů má v ceně započítanou snídani. V neklasifikovaných hotelích musíte většinou zaplatit snídani zvlášť. Typická snídaně v hotelu se skládá z kávy, bagety, másla a džemu. Turistické hotely mají většinou bufety. Pro Středoevropany se doporučuje, zejména v létě, hotel s klimatizací.