Spojené arabské emiráty


Informace

SAE je zemí s poměrně rozmanitou flórou. Typickou rostlinou zde se vyskytující je datlová palma, dále se vyskytují banánové palmy, papaye, citrusovníky, případně kokosové palmy. Další poměrně častou rostlinou vyskytující se zejména ve wádích je akácie. Zvláštním druhem rostliny je tzv. ghaf, což je strom, jehož kořeny dosahují hloubky až 80 m – to mu umožňuje čerpat vlhkost z hlubokých zdrojů podzemních vod. Dále lze jmenovat pouštní hyacinty nebo qafas, což je žlutě kvetoucí keř vyskytující se hojně ve wádích v jarním období. V neposlední řadě je nutné jmenovat různé druhy pouštních rostlin , které se postupným vývojem přizpůsobily drsným podmínkám pouště.

Datlové palmy
Datlová palma je bezesporu nejdůležitější rostlinou pro obyvatele Arabského poloostrova. Tato nepříliš náročná rostlina jim od pradávna poskytuje základní druh obživy - datle, které spolu s velbloudím masem a mlékem tvořily tradiční beduínský jídelníček. Vzhledem k tomu, že datle obsahují 70 % cukru, datle nepodléhají snadno plísni a jsou vhodné ke skladování a použití po delší době, což mělo pro život zdejších obyvatel velký význam.
V současné době zde najdete kolem 80 druhů datlových palem. Datle se sklízejí ručně na konci léta, kdy dozrávají a získávají svoji typickou hnědou barvu. Potom se několik dní suší na slunci, dokud se nescvrknou, a pak již jejich cesta vede na trh. Na nákup datlí je nejvhodnější trh Al-Ain souq.
Datlová palma však není pouze zdrojem této skvělé výživné potraviny, ale poskytuje místním obyvatelům celou řadu dalších důležitých produktů. Dalo by se říci, že je skutečně nepostradatelná. Listy se používají k pokrytí střech a stavění zdí, budují se z nich chlívky pro dobytek, pletou se z nich rohože, tašky, košíky, vyrábějí se z nich loďky, vějíře či košťata. Semeny palem se krmí dobytek a palmový olej, který se z nich lisuje, je rovněž velmi důležitým produktem. V neposlední řadě se kmeny palem používají při stavbě domů.
Nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že tyto obří "slunečníky" poskytují obyvatelům rozpáleného Arabského poloostrova tu nejpříjemnější věc - chladivý stín.