Spojené arabské emiráty


Informace

Přes 20 % obyvatel SAE tvoří původní obyvatelstvo, 15 % představují Arabové z ostatních arabských zemí (především z Egypta, Súdánu, Libanonu, Sýrie, Palestiny), asi 17 % tvoří Iránci a asi 45 % populace představují občané z dalších asijských zemí (Indie, Pákistán, Bangladéš, Filipíny, Srí Lanka, Indonésie). Asi 3 % tvoří občané z Velké Británie, USA, Francie a Austrálie.

Z tohoto shrnutí je zřejmé, že SAE se vyznačují vysokým počtem přistěhovalců – z celkových 3,7 milionů obyvatel je přes 75 % cizích státních příslušníků (většinou z Indie, Pákistánu nebo Filipín, ale také z Libanonu, Sýrie, Egypta či Íránu). Tito přistěhovalci představují velmi levnou pracovní sílu.
Pokud jde o regulérní občany SAE, jejich původ je různý – v severních emirátech žijí většinou potomci Peršanů, Indů či Belůčistánců. Emirát Abu Dhabi je emirátem s nejvyšším počtem Arabů v zemi.

Místní obyvatelé používají zhusta tradiční oděv. U mužů je to dishdasha, což je dlouhý bílý plášť a pokrývka hlavy, u žen je to abaya – dlouhé černé roucho a šátek na hlavě. V některých případech mají ženy obličej zahalen černým závojem nebo mají tvář zakrytu maskou zvanou burkha (ta je charakteristická zejména pro starší ženy). Pod abayou nosí ženy buď dlouhé kalhoty nebo dlouhou sukni, starší ženy dlouhé kalhoty doplněné tunikou.

V zemi se těší velké oblibě tradiční beduínská hudba a také taneční písně místních rybářů. Hvězdou populární hudby je Ahlam, první ženská popová star Perského zálivu.