Spojené arabské emiráty


Informace

SAE (Spojené arabské emiráty, Al-Imarát al-Arabíja al-Muttahida, The United Arab Emirates) se nacházejí ve východní části Arabského poloostrova a jejich břehy jsou omývány vodami Perského a Ománského zálivu. Pobřeží státu lemuje cca 200 ostrovů a ostrůvků různých velikostí. Emiráty sousedí s Ománem, Saudskou Arábií a Katarem. Hranice s Ománem se táhnou v délce 410 km a hranice se Saudskou Arábií měří 457 km. Pobřeží se táhne v délce 1.318 km.

Rozloha tohoto státu je 83 600 kilometrů čtverečních (včetně ostrovů), přičemž emirát Abu Dhabi zaujímá více než 85 % celkové rozlohy státu. Oblasti podél pobřeží Perského zálivu jsou vyplněné solnými pláněmi. Pobřežní pláně severovýchodně od Abu Dhabi postupně přecházejí severním směrem k Ras Al - Khaimah v poněkud zelenější oblasti. Většina plochy země je však pokryta pouští, i když se zde vyskytuje pár oáz (Liwa a Buraimi). Rovněž horské partie masívu Al-Hajar táhnoucího se od poloostrova Musandam (Omán) přes severovýchodní okraj SAE do severního Ománu skýtají zelené scenerie. Zajímavostí SAE je, že barva písku je díky rozdílnému minerálnímu složení v různých emirátech jiná (od šedé přes krémovou až po sytě červenou).

SAE se skládá ze 7 emirátů: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm al-Qaiwain, Fujairah a Ras al-Khaimah. Hlavním městem je Abu Dhabi, další významná města jsou Dubaj, Sharjah, Al Ain a Fujairah.

Emirát Abu Dhabi obývá asi 1.000 obyvatel a stejnojmenné hlavní město sjednocených emirátů je rovněž významným přístavem.
Emirát Dubaj sice není největší, ale patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším oblastem Spojených arabských emirátů. Rozkládá na severovýchodě země na pobřeží Zálivu a hlavní městem je město Dubaj. Emirát Dubaj je druhým největším emirátem SAE, jeho rozloha je 3.855 kilometrů čtverečních a hlavní město, které se však stále velmi dynamicky rozrůstá, zabírá cca 37 kilometrů čtverečních. Pobřežní část emirátu leží na pobřežních solných písečných pláních (sabkha), zdejší písek je nádherně bílý a čistý a jeho velkou část tvoří rozemleté lastury a korály.