Spojené arabské emiráty


Informace

Taxi
Taxislužba funguje ve velkých městech jako je Abu Dhabi, Dubai a Al-Ain. Kromě to jsou v zemi rozšířeny ještě tzv. Long Distance Taxis (taxi na dlouhé vzdálenosti), které je možné používat na přesun mezi jednotlivými městy SAE. Tyto taxíky se vyznačují tím, že jejich řidič čeká s odjezdem, dokud není vozidlo plně obsazeno. Cestující se pak o cenu podělí. V případě omezených časových možností je možné zaplatit cenu za plně obsazený taxík a vyrazit ihned. Tak jako tak jde o poměrně levný dopravní prostředek.

V Dubaji jsou služby taxi poskytovány na velmi vysoké úrovni a jejich cena se zobrazuje na taxametru, což je zvláště pro cizince výhodou. Nástupní taxa se pohybuje kolem 3 dirhamů a za kilometr zaplatíte cca 1,50 dirhamu. Cena se však zvyšuje po 22.00 hodině (do 6.00 hod), kdy za kilometr zaplatíte cca 1,70 dirhamu.

Bus
Městská autobusová doprava je zavedena jen v Abu Dhabi, Dubaji a Al-Ainu. Pro dopravu mezi jednotlivými oblastmi SAE lze použít tzv. minibusy, u kterých je jízdné stejné nebo levnější než u tzv. Long Distance Taxi. Jedná se o velmi pohodlný a bezpečný dopravní prostředek. Klasická autobusová doprava mezi jednotlivými městy SAE neexistuje. Zavedeny jsou pouze přímé autobusové spoje mezi Abu Dhabi nebo Dubají a Ománem.

Vlak
Osobní železniční doprava není v SAE provozována.

Pronájem aut
V zemi operuje několik agentur pronajímajících vozidla, např. je to Budget nebo Avis. Pokud jde o poplatky, pohybují se kolem 100 – 120 AED za den plus pojištění cca 20 AED. V ceně je většinou prvních 100 km, nad tento počet se účtuje asi 40 – 50 filsů á km. Poněkud problematický je fakt, že většina agentur požaduje platbu kreditní kartou. Někde je možné použít jako depozitum hotovost v kombinaci s cestovním pasem, což může činit problém, neboť mnoho hotelů požaduje totéž. Jsou však výjimky, kde je možno použít fotokopii pasu.

Pronájem kol
SAE nejsou příliš zemí vhodnou k provozování cykloturistiky. Horko a vysoká vlhkost cyklistice rozhodně nepřejí. K tomu připočtětě ještě silný provoz a mnoho nepříliš zdatných řidičů. I když například v Dubaji si můžete kolo zapůjčit, tento způsob dopravy zde nedoporučujeme.

Letiště
Hlavním leteckým uzlem SAE je Dubai. Zdejší letiště má spojení se zhruba 50 destinacemi v Evropě, Blízkém Východě, Africe, Austrálii a samozřejmě na Arabském poloostrově. Druhým největším letištěm je Abu Dhabi, ale v poslední době také vzrůstá význam letišť v Sharje, Ras Al-Khaimah, Al-Ainu a Fujaiře, které také mají čím dál více mezinárodních spojení. Abu Dhabi má několik přímých linek do zahraničí – např. do Bejrůtu, Ammánu nebo Londýna. Národním leteckým přepravcem SAE je společnost Emirates Airlines, oblastní leteckou společností, jejímž jsou SAE spoluvlastníkem, je Gulf Air.

Metro
Metro není v žádném z měst SAE zavedeno.

Trajekty, lodě
V SAE je na lodi možné podniknout několik poznávacích zájezdů organizovaných různými společnostmi. Tak např. Arabian Adventures organizuje plavby nejen do všech emirátů, ale také do Ománu, Iránu nebo Bahrainu. Arabian Sail Charters realizuje poznávací cesty na ománský poloostrov Musandam. V rámci těchto zájezdů je organizována prohlídka města a vyjížďka terénním vozem po okolí. Ubytování je zajištěno na lodi. Cena podobného zájezdu se pohybuje kolem 1500 USD a je inkluzivní, tzn. že zahrnuje všechny výše zmíněné činnosti. Existuje také pravidelné lodní spojení mezi Dubají a Sharjou a íránským přístavem Bandar Abbas.

V Dubaji je rozšířená doprava na tzv. abras, malých motorových člunech, které zde mají dvě hlavná trasy. Fungují tak, že se čeká, až se loď zaplní, což málokdy trvá více než pár minut, Jízdné činí 0,5 dirhamu. Nástup a výstup do loďky je však náročnější, takže dávejte pozor, zvláště pokud máte vysoké podpatky či společenský oděv.