Spojené arabské emiráty


Informace

Banky
Měnovou jednotkou SAE je dirham (AED) , který je rozdělen na 100 filsů. V oběhu jsou bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince 1 dirham, 50, 25, 10 a 5 filsů. Pokud jde o výměnu peněz, podmínky bank bývají většinou horší než směnné podmínky směnáren (u těch lze mimochodem počítat se vstřícnější otevírací dobou než u bank). Směnárny si většinou neúčtují poplatky za směnu. Další možnost výměny peněz skýtají střední a velké hotely. Je nutné mít na paměti, že výměna peněz na venkově nebo v menších městech může být poněkud komplikovaná, vyplatí se tedy vypravit se do těchto oblastí s dostatkem místní hotovosti.
Hlavní bankou je Emirates Bank International, která má řadu poboček.

Úřední hodiny
Úřední hodiny v jednotlivých emirátech se mohou jemně lišit. V Dubaji například nejsou centrálně stanoveny ani úřední dny. Státní úřady fungují od soboty do středy od 7.00 do 14.00, některé úřady, které slouží veřejnosti, mají prodlouženou pracovní dobu nebo fungují také ve čtvrtek. Soukromé společnosti fungují většinou od 9.00 do 18.00 a zavřeno mají v pátek a sobotu.Banky mají většinou otevřeno od 8.00 do 13.00 od soboty do středy. Čtvrtek a pátek jsou ve státních úřadech, školách atd, volnými dny.


Bankomaty
Bankomaty jsou v zemi všeobecně rozšířené, takže není problém plně využívat tento způsob výběru peněz. Pozor, některé z bankomatů však nejsou napojeny na mezinárodní systém. Pokud jste ještě svojí kartou v zahraničí neplatili, ujistěte se před odjezdem ve své bance, že je s ní možné platit v zahraničí, a zjistěte si, jaké jsou poplatky za výběr v bankomatu.

Platba kartami
Platba kartami je v zemi běžná, zejména v hotelech, cestovních kancelářích, větších restauracích, apod. Běžné jsou značky Visa, MasterCard nebo AmEx. Pokud jste ještě svojí kartou v zahraničí neplatili, ujistěte se před odjezdem ve své bance, že je s ní možné platit i mimo ČR.