Spojené arabské emiráty


Informace

Přírodně historické muzeum v Sharje a Pouštní park (Emirát Sharja)
Muzeum se nachází asi 35 km od centra Sharji v poušti. Expozice mají často interaktivní podobu, takže jsou vhodné pro děti. Muzeum je tématicky rozděleno na několik částí. Najdeme zde expozici věnovanou původu planety Země, vývoji pouště arabského subkontinentu. Její součástí je i 35metrový model území SAE. Popsána je i flóra a fauna SAE. Další část je věnována lidskému osídlení území SAE a vůbec lidské činnosti v této oblasti. V muzeu nechybí ani expozice věnovaná vývoji vesmíru a geologii, její součástí je i evoluce živočichů. Expozice jsou často doprovázeny projekcí filmů. Speciální část muzea se věnuje mořskému životu. V muzeu je zakázáno fotografování.

Pouštní park ve stylu safari se nachází v těsné blízkosti muzea. Ústřední myšlenkou pro zbudování tohoto parku byla ochrana ohrožených živočišných druhů žijících v oblasti Arábie. Ve skutečnosti zde návštěvník mnoho živočichů neuvidí, občas se mu poštěstí zahlédnout pár arabských gazel. Hned po zbudování parku zde byl umístěn také např. pár vlků nebo pár arabského leoparda. K vidění je také arabský jednorožec.

Mangrovníkový les v Khor Kalba (Emirát Fujairah)
Jedná se o nejstarší mangrovníkový porost na území Arábie. Byla zde zřízena rezervace, kde má útočiště několik vzácných živočišných druhů. Existuje možnost vypůjčit si loďku a podniknout vyjížďku do zátočin mezi mangrovníky. Orientačním bodem pro nalezení této lokality je hotel Breeze Hotel nacházející se na pobřeží v Khor Kalbě.

Oáza Liwa (Emirát Abu Dhabi)
Nachází se v západní části SAE, na okraji emirátu Abu Dhabi. Lákavá je především pro přírodní scenérie, které nabízí – ať již jsou to překrásné písečné duny nebo plochy zeleně táhnoucí se až k horám. Díky dnes již existující síti asfaltových silnic je oáza poměrně dobře dostupná. Nachází se asi 60 km od města Madinat Zeyed. V prostoru oázy se také nachází dvě pevnosti (na silnici do Karimy a na silnici do Hamimu). Oáza Liwa je dostupná taxislužbou z Abu Dhabi nebo z Madinat Zayed. Kromě toho jsou do této lokality pořádány zájezdy organizované cestovními kancelářemi z Dubaje a Abu Dhabi.

Botanická zahrada v Sharje (Emirát Sharjah)
Místo vyhledávané místními obyvateli pro trávení volného času a pikniky. jsou zde rozsáhlé travnaté plochy osázené stromy pocházejícími z oblasti Dálného Východu, Afriky a Ameriky, rovněž tak stromy zdejšího původu. Zajímavostí je používaný tradiční zavlažovací systém falaj, který spočívá ve spleti kanálků vedoucími mezi stromy a rozvádějícími vodu. Botanická zahrada se nachází asi 15 km od centra Sharji na silnici do Dhaidu.

Pramen Al-Fayda (Emirát Abu Dhabi)
Jedná se o jezírko napájené pramenem obsahujícím sirné sloučeniny, takže není vhodné ke koupání, spíše je zajímavé z přírodního hlediska. Nachází se na konečné autobusové linky z Al-Ainu.

Jezírka u Hatty (Emirát Dubaj)
Jedná se o jezírka vyhloubená časem ve skalách wádí, napájená několika vodopády. V jezírkách se dá plavat, proto je toto místo u místních obyvatel velmi oblíbené. Nachází se asi 20 km jižně od Hatty, již na území Ománu, avšak není problém se k jezírkům bez jakýchkoliv formalit dostat. Místo je dostupné automobilem.

Horké vodopády Khatt (Emirát Ras al-Khaimah)
Místo, kde ve skále vyvěrá horký minerální pramen o teplotě 50 – 55 stupňů se nachází ve vzdálenosti asi 25 km od Ras Al-Khaimah. Lokalita sestává z přírodních bazénů, jsou zde oddělené prostory určené pro muže a pro ženy. Při vstupu do vody se doporučuje obuv, neboť hrany skal jsou poměrně ostré. V této turistické lokalitě se platí vstup. Dostupná je z Ras Al-Khaimah taxi.