Thajsko


Informace

Při obrovském množství různých ubytovacích kapacit je jasné, že i ceny se budou lišit. Na vrcholku pyramidy, v nejluxusnějších hotelích se ceny šplhají do nebeských výšin. Za největší luxus můžete zaplatit i 80 000 ThB za noc, avšak běžné ceny luxusních hotelů začínají na 1 000 ThB a končí okolo 10 – 15 000 ThB za noc. Běžné turistické ubytování pořídíte mezi 700 – 1 500 ThB. Ubytování v thajských a čínských hotelech je to od 100 – 500 ThB. V národních parcích zaplatíte od 500 – 1 500 ThB, mimo sezónu však můžete bydlet za 100 ThB za osobu. Kempovat se dá od 5 – 10 ThB na osobu. Hotely jsou nejdražší v sezóně, to znamená období chladna (cca od listopadu do února), v letním období (březen – květen) a v období dešťů (květen – říjen) jsou ceny nižší, kromě Bangkoku.

Poplatky
Situace týkající se poplatků je v Thajsku poněkud zmatená a abnormální. Všechny hotely vám k ceně přičtou poplatek ve výše 11% a některé luxusní hotely přidají ještě poplatek ve výši 10%. Některé hotely mají tento poplatek zahrnut již do ceny pokoje. V méně exkluzivních hotelech vám poplatky přičtou ke konečnému účtu. Proto je důležité informovat se, co je v ceně, předtím než se ubytujete. V malých hotelech a resortech jsou tyto poplatky zřídka kdy účtované, servis se oceňuje spropitným.
Rezervace
Rezervace je nutná v luxusních hotelech a v hotelech střední kategorie, a to zejména o prázdninách, svátcích nebo festivalech. Rezervace nemusíte dělat v thajských a čínských hotelích, pensionech a ubytovnách. V dobrých hotelech a turistických oblastech mluví personál anglicky. V hotelech, kde nemluví anglicky, můžete mít s rezervacemi potíže. Možností může být rezervace přes kanceláře TAT nebo mít rezervaci hotelu již při odjezdu z domova.
Smlouvání
Je dobré informovat se na „speciální ceny“ nebo na možnosti redukce ceny. To nejhorší, co se vám může stát, je zdvořilé odmítnutí, ale velmi často, zejména mimo Bangkok a mimo sezónu, může váš dotaz vést ke značným úsporám. Není považováno za neslušné se zeptat, ale je špatné tuto slevu nekompromisně vyžadovat. Mnoho hotelů poskytuje slevy, pokud má malé rezervace, a jestliže nějaké slevy možné jsou, většina hotelů vám to jistě oznámí.

Spropitné
Mimo Bangkok, Ko Samui, Phuket, Pattaya a Chiang Mai není spropitné běžné. Používejte toto pravidlo: pokud vám byly poskytnuty dobré služby, spropitné klidně nechte. Poděkování a úsměv je pro Thajce také dobrá odměna. Neexistují zde pravidla ohledně spropitného, jako je standardních 10% v Británii a 15% v Americe. Spropitné mezi 10 – 50 ThB je adekvátní v každé situaci.