Thajsko


Informace

Počasí
Na většině území Thajska je velmi vysoká vlhkost vzduchu, mezi 66 – 80%. Chladné roční období přináší teploty odpovídající našemu létu, s teplotami kolem 30°C přes den a okolo 20°C v noci. V teplém období přesahují teploty 35°C a ani v noci neklesají pod 25°C. V období dešťů teploty poněkud klesnou, na 30°C. Extrémní počasí vás může potkat na severu země, kde v chladném období mohou teploty v noci klesnout až na 10°C, zato však v období horka tu denní teploty lehce přesáhnou 40°C. „Nejstudenější" provincií v Thajsku je Loei na hranicích mezi severním a severovýchodním regionem. V horách zde v zimě může ranní teplota klesnout až na bod mrazu. Statisticky nejteplejší měsíc je květen, od června do září pravidelně prší. Pokud neprší, jsou teploty vysoké jako v květnu. V monzunovém období prší třeba jen několik hodin, ale deště jsou vydatné a obloha je většinou zatažená. Nejvíce prší v období asi od srpna do října. Obecně platí, že čím dále od rovníku, tím větší jsou rozdíly mezi teplým létem a studenou zimu. I v Thajsku je v červenci tepleji než v lednu. V čím větší nadmořské výšce se nacházíte, tím je počasí chladnější a rozdíly mezi denními a nočními teplotami větší. Čím dále od mořského pobřeží, tím jsou teploty v Thajsku vyšší a hůře snesitelnější. Na pobřeží je klima vždy mírnější.

Poznámka: pokud si chcete ověřit aktuální počasí na níže uvedeném odkazu, do vyhledávače napište místo českého "Thajsko" anglický název "Thailand".
Podnebí
Thajsko je typickou tropickou zemí. Zdejší klima je ovlivněno monzuny, které vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, období chladna a sucha a období dešťů. Teplé období je provázeno vysokými teplotami a také vyšší vlhkostí, což činí návštěvu Thajska v tomto období nesnesitelnou. Trvá od března do května až června. Není proto divu, že všechny důležité svátky konající se v tomto období jsou spjaté s osvěžující vodou. Období dešťů – květen, červen až říjen – se projevuje velkou zemědělskou aktivitou, půda je měkká, nastává nejlepší období pro setí rýže. Tato doba je nejlepší pro pozorování různých náboženských a kulturních festivalů. Přicházejí rovněž nepravidelné , ale silné jihozápadní monzuny z Indického oceánu. Prší většinou odpoledne, ale ani ranní deště nejsou výjimkou. Období dešťů je určováno monzunovými větry, v jihovýchodní Asii vane jihovýchodní monzun (vítr z jihovýchodu, ne směrem na jihovýchod!) od května do října a od listopadu do dubna vane severovýchodní monzun. Ovšem například ostrov Ko Samui, provincie Si Thammarat a Songkhla jsou před monzunem chráněné. Poté, co se obloha vyčistí od posledního mraku, můžeme říci, že nastalo chladné období. Chladné opravdu v uvozovkách, protože teploty přes den se pohybují okolo 30°C. Je to nejvhodnější doba pro návštěvu Thajska. Řeky a vodopády mají dostatek vody a celá krajina se krásně zelená po vydatných deštích. Toto turisticky ideální období trvá od listopadu do března. Obecně platí, že čím více postupujete na jih, tím kratší je období sucha. Od Chiang Mai směrem na sever trvá období sucha 6 měsíců (listopad – květen), ve většině střední a severovýchodní části Thajska trvá sucho a chladno 5 měsíců (prosinec – květen), na severu poloostrova tři měsíce (březen – květen) a pod Surat Thani dokonce jen dva měsíce (březen – duben).

Tabulky
Průměrný počet slunečního svitu v hodinách
LedenÚnorBřezenDubenKvětenČervenČervenecSrpenZáříŘíjenListopadProsinec
989876655678,5

Průměrné množství srážek v mm(Bangkok)LedenÚnorBřezenDubenKvětenČervenČervenecSrpenZáříŘíjenListopadProsinec
252550551801601702403001807025

Průměrné min. teploty v °C(Bangkok)LedenÚnorBřezenDubenKvětenČervenČervenecSrpenZáříŘíjenListopadProsinec
242528302928282827,5262524

Click for Bangkok, Thailand Forecast