Sýrie


Informace

 Syrská kuchyně je velmi podobná libanonské což souvisí s geografickou polohou obou zemí. Hlavní jídlo se podává večer, a to dosti pozdě – většinou nikoliv dříve než v 8 či 9 hodin večer. Jedná se však o časově dosti náročnou záležitost, většinou spojenou s popíjením araqu (oblíbeného místního anýzového nápoje) a společenskou konverzací. Jinými slovy, jídlo bývá často společenskou záležitostí.
Hlavní chod obvykle sestává z mnoha pokrmů (mezze), které jsou rozmístěny v miskách na stole. Stolující nabírají tyto pokrmy arabským chlebem. Maso se obvykle podává až ke konci jídla a konzumuje se stejným způsobem jako mezze – stolovníci se o něj dělí.
Po hlavní jídle se většinou pije káva a kouří vodní dýmka (narjileh).

Mezi obvykle používané maso patří v Sýrii skopové nebo jehněčí, kuřecí, či hovězí maso. Vepřové se z náboženských důvodů nekonzumuje. Další často používané suroviny jsou lilky pro přípravu různých kaší, dále rýže, máta, cizrna a mnoho druhů koření, mezi jinými např.: summak, zátar, šafrán, kummun, apod. Hojně se používá různá zelenina – rajčata, olivy, petržel, apod. Známé jsou také arabské cukrovinky, které se vyznačují vysokým obsahem cukru a tuku. Jsou vyráběny v různých tvarech a chutích a prodávají se ve speciálních obchodech. Charakteristickou ingrediencí jsou pistáciové či jiné ořechy, dále datle, fíky, apod.

Káva a čaj
Velice oblíbené a rozšířené nápoje, syrskou pohostinnost má návštěvník možnost poznat právě při příležitosti pozvání na čaj či kávu. Čaj je nabízen na různých místech – v obchodě při smlouvání, v hotelu v recepci, na trhu, apod. Čaj a káva jsou také hojně konzumovány v restauracích a čajovnách, asi tak jako u nás pivo. Pokud jde o kávu, prodává se ve speciálních obchodech, kde je možné si nechat vybraný druh (prodává se jich celá řada, jsou vystaveny v otevřených pytlích a je možné spatřit zkušené kupující, kterak mnou zrna v ruce či je koušou, aby ověřili kvalitu a chuť) umlít přímo v obchodě. Většinou se jednotlivé druhy liší intenzitou pražení a mají odlišnou barvu. Na požádání je možno si nechat do umleté kávy přimíchat kardamon (arabsky hell).


Zajímavé odkazy

Odkaz na restaurace
Odkaz na společenskou etiketu