Sýrie


Informace

Oblečení
Obecně lze říci, že lidé v Sýrii chodí oblečení velmi umírněně, většinou bez módních výstřelků, zato však je jejich oblečení čisté a vždy upravené. Poměrně mnoho žen má hlavu zahalenou do černých šátků, někdy dokonce i obličej – je to islámská tradice, která velí ukazovat z těla co nejméně. Ostatně i u mužů se velmi zřídka setkáme s krátkými kalhotami. Výjimku pokud jde o oblečení tvoří pouze několik málo měst jako je např. pobřežní Lattakiyya, kde chodí poměrně dost lidí oblečeno v souladu se západním standardem (i ženy).


Syrská přísloví
Přísloví provází všechny syrské obyvatele v jejich každodenním životě. Většina těchto přísloví se používá v celém arabském světě.

Zkušenost je lék, který užíváme až po nemoci.

Pokud slovo vyjde ze srdce, padá do srdce.

Neexistuje přítomnost, ale minulost a budoucnost.

Pýcha a pokora jsou dvojčata.

Kdo s mečem žije, s mečem umírá.

Vdala se za prodavače vody a zemřela žízní.

Archeologie
Mnoho odborníků i amatérů, kteří se zajímají o archeologii míří právě sem. Většina průzkumů prováděná v Sýrii je organizována skupinou studentů z různých univerzit z celého světa. Některé expedice dokonce nabízí „brigádu“ na archeologických vykopávkách pro jakéhokoli zájemce. Pokud vás tento obor zajímá, můžete se těchto prací také zúčastnit. Tuto práci seženete nejlépe právě na některé z univerzit.
Nezapomeňte ale na to, že v Sýrii jsou opravdu extrémní podmínky – velké teplo a sucho. Také se předpokládá, že studenti a brigádníci budou tvrdě a pilně pracovat. Většina archeologických nalezišť se nachází uprostřed pouště, daleko od velkých měst a od moderní civilizace. Na některých místech není elektřina nebo teplá voda.
Rozhodně se ale tato práce může pro Vás stát nezapomenutelným zážitkem na celý život, při kterém se naučíte spoustu nového.

Domy ve tvaru včelích úlů – Qasr ibn Wardan
Tyto domky tvoří celou vesnici. Jsou psotaveny z blátěných cihel a mají pouze jeden otvor. Jsou velmi dobré pro místní klima, protože uvnitř se utváří stálá teplota. V horkých měsících je uvnitř chladno a příjemně.
Tyto domky můžete vidět východně od Aleppa uprostřed suché, prašné pouště při cestě k řece Eufrat. Bude uvítáni v jedné z těchto domků, kde vám nabídnou osvěžující čaj a malé osvěžení.


Osobnosti
Richard Burton
(1821 – 1890)
Dobrodruh, objevitel, překladatel knihy „Tisíc a jedna noc“ a „Kama Sutra“.
V letech 1869 – 1871 působil v Sýrii na Britském konzulátu. Později se rozhodli žít v kurdish vesničce v horské oblasti nad Damaškem. Jejich dům připomínal mešitu.