Sýrie


Informace

Syrskou měnou je jedna syrská libra (1 SYP), která se dále člení na 100 piastrů. Ceny jsou v současné době stanoveny tak, že se piastry nepoužívají, takže se ani nevyskytují v oběhu. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 50,100,200,500 a 1000 syrských liber a mince v hodnotě 1,5,10 a 25 syrských liber.
Kromě bank a směnáren lze peníze vyměnit i na černém trhu za poněkud výhodnější kurz. Černý trh , tzn. lidé nabízející směnu valut-veksláci, funguje v několika ulicích v centru Damašku (Merjeh) a ostatních větších měst a je třeba podotknout, že pokoutná směna valut se v Sýrii velmi přísně trestá, tzn., že je nutné si počínat velmi opatrně. Obecně lze říci, že není problém v kteroukoliv denní dobu na příslušném místě směnit americké dolary , marky a v současné době již i euro za syrské libry.

Banky
Bankovní systém v Sýrii existuje pouze ve státní podobě a je reprezentován Komerční bankou Sýrie (The Commercial Bank of Syria), která má pobočky ve všech významnějších městech. V těchto pobočkách není problém vyměnit hotovost nebo cestovní šeky v hlavních měnách, s tím, že některé pobočky vyžadují poplatek, jiné nikoliv. Při výměně hotovosti a někdy i cestovních šeků lze použít také jednu z několika málo soukromých směnáren pod státním dohledem, které používají oficiální kurz, avšak neúčtují si poplatky. Jejich služby návštěvník ocení zejména mimo otevírací dobu státních bank (např. od 12:30 do 14:00 hod.) – bývají otevřeny až do 19:00 hod.
Bankomaty v Sýrii v současné době neexistují.

V Sýrii je platba kartami (pokud je vůbec možná) velmi komplikovaná, pokud lze tento způsob použít, pak jen ve vybraných hotelích nebo obchodech (kanceláře leteckých společností, apod.)
Informace oficiálních míst avizující možnost použití platební karty (většinou VISA, MasterCard American Express a Dinners Club) je ale třeba brát s rezervou. Při běžných nákupech nelze doporučit spoléhat se na placení tímto platebním instrumentem a je třeba mít vždy k dispozici potřebnou hotovost.


Zajímavé odkazy

Aktuální směnárna